Ehliyetler için flaş karar çıktı! O tarihe kadar başvuru şartı getirildi

Ehliyet ve kimlik kartları birleşiyor! İşte gereken belgeler...

Ehliyetler için flaş karar çıktı! O tarihe kadar başvuru şartı getirildi

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kamu kuruluşlarında işlemler artık daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Son olarak trafik kontrollerinde ehliyet kontrolünün daha da kolaylaştığını müjdelemekten mutluluk duyuyoruz.

2020 yılında başlatılan bir uygulama ile ehliyet sahipleri artık kimlik kartlarını ehliyetleriyle birleştirerek tek bir kartla hem kimlik hem de ehliyetlerini kullanabilecekler. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar, günlük yaşamlarında daha fazla kolaylık ve pratiklik elde ediyorlar.

Ehliyet ve kimlik kartlarını birleştirmek isteyenler için gereken belgeler oldukça basit:

Biyometrik bir fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf yeterli olacak.

Eski ehliyet: Elinizde eski bir ehliyet varsa, bu da işlem sırasında gerekecek.

ehliyet ve kimlik kartları birleşiyor

Randevu belgesi: İşlemleri tamamlamak için randevu belgesi almanız gerekiyor.

Yeni kimlik kartı: İşlem sonucunda size yeni bir kimlik kartı verilecek.

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi için randevu almak da oldukça basit. Vatandaşlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden veya Alo 199 çağrı merkezini arayarak randevu alabilirler. Üstelik Nüfus Müdürlükleri bu hizmet için herhangi bir ücret talep etmiyorlar.

Bu yeni uygulama sayesinde vatandaşlar, tek bir kartla hem kimliklerini hem de ehliyetlerini taşıyarak günlük hayatta daha da rahat ediyorlar. Teknolojinin sunduğu bu kolaylık ile trafik kontrolleri de daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirilecek. Ehliyet ve kimlik kartı birleştirme işlemi için başvurularınızı yapmayı unutmayın!