Burnunuzla ilgili bu gerçeği ilk kez duyacağınız! İki burun deliğinizin iki farklı işlevi çıktı!

Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen son araştırma, insan burun deliklerinin beklenmedik bir özelliğini gün yüzüne çıkardı. İşte detaylar...

Burnunuzla ilgili bu gerçeği ilk kez duyacağınız! İki burun deliğinizin iki farklı işlevi çıktı!

Amerika Birleşik Devletleri'nde yürütülen son araştırma, insan burun deliklerinin beklenmeyen bir özelliğini ortaya çıkardı. Pensilvanya Üniversitesi, Barrow Nöroloji Enstitüsü ve Ohio State Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bu çalışma, her bir burun deliğinin kendine özgü koku alma kapasitesine sahip olduğunu ve bu deliklerin beyin tarafından farklı şekillerde işlendiğini ortaya koyuyor.

Çalışma, 3 Kasım tarihinde Current Biology adlı prestijli bilimsel dergide yayımlandı. Epilepsi hastaları üzerinde yapılan deneylerde, araştırmacılar her burun deliğinden gelen kokuların beyin tarafından ayrı ayrı analiz edildiğini ve daha sonra birleştirilerek bütün olarak algılandığını keşfettiler. Deney sırasında hastaların beyinlerine elektrotlar yerleştirildi ve çeşitli kokular verildi. Katılımcılardan hangi kokunun hangi burun deliğinden geldiğini belirtmeleri istendi.

Deney sonuçlarına göre, her iki burun deliğinin bağımsız hareket edebildiği ve farklı kokuları algılayabildiği gözlendi. Aynı koku her iki burun deliğine aynı anda sunulduğunda ise beyinde iki ayrı aktivite gözlendi. Araştırmacılar, her burun deliğinin birbirinden bağımsız şekilde koku algılama yeteneğine sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Ayrıca, araştırmada iki burun deliğinin birlikte daha iyi çalıştığı ve kokuları daha hızlı ve etkili bir şekilde tespit edebildiği belirtiliyor. Bilim insanları, "İki burun deliğinden gelen koku bilgileri, insan beyninin piriform korteksinde geçici olarak ayrılıyor ve daha sonra birleştiriliyor" açıklamasını yapıyor. Bu durum, çift organların işlevselliğinin gözler ve kulaklar gibi altını çiziyor.