Ankaralılar sakın gitmeyin! Tamamen yasaklandığı açıklandı: Giden üzülüp geri dönüyor

Ankara Valiliği ormanlık alanlara girişi yasakladı! Ayrıntılar haberimizde...

Ankaralılar sakın gitmeyin! Tamamen yasaklandığı açıklandı: Giden üzülüp geri dönüyor

Ankara Valiliği, yaz aylarında artan orman yangını riskine karşı önleyici tedbirlerini genişletiyor. Ormanlık alanlara girişlerin yasaklanması başta olmak üzere çeşitli önlemler, 15 Haziran 2024 tarihinden itibaren hayata geçirilecek.

Ankara Valiliği'nin aldığı kararla, 15 Haziran ile 30 Eylül tarihleri arasında milli parklar, mesire alanları ve tabiat parkları dışındaki ormanlık bölgelere girişler sadece belirli yetkililer ve görevliler tarafından yapılacak. Bu süreçte, kamp yapma, ateş yakma gibi faaliyetler de geçici olarak yasaklanmış durumda.

ankara yangın riski

Yangın riski taşıyan bölgelerde ise koruma bandı oluşturularak, hızlı müdahale imkanı sağlanacak. Dronlarla yapılan izleme ve gözlem faaliyetleri artırılacak, vatandaşlar ise güncel bilgilerle sürekli olarak bilgilendirilecek.

Ankara Valiliği yetkilileri, bu önlemlerin hem orman yangınlarını önleme hem de hızlı müdahale sağlama amacı taşıdığını vurguladı. Ayrıca, yangınla mücadele ekiplerinin koordinasyonunun güçlendirilmesi ve kamu-özel sektör işbirliği ile etkin bir şekilde yangın riski taşıyan alanlarda tedbirlerin alınması planlanıyor.

Ankara'da yaşayan vatandaşlar ve ziyaretçiler, bu dönemde belirtilen kurallara uyarak orman yangınlarının önlenmesine destek olmaları gerektiği konusunda uyarıldı.