MSB ASAL'dan Askere Gidecekler İçin Önemli Duyuru

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada askere gidecek vatandaşlar için uyarılara ve askerlik durumunun öğrenileceği sayfaya yer verildi.

MSB ASAL'dan Askere Gidecekler İçin Önemli Duyuru

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada askere gidecek vatandaşlar için uyarılara ve askerlik durumunun öğrenileceği sayfaya yer verildi.

13 Ağustos 2020 Perşembe 15:22
MSB ASAL'dan Askere Gidecekler İçin Önemli Duyuru

MSB ASAL 'dan askerlik duyurusu.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Aralık ayında yayımlanan yoklama duyrusunun güncellendiğine,  2020 yılında askere gidecek adayların yapması gereken işlemlere yer verildi.

ASAL resmi internet adresinden yayımlanan "2020 Yılı Yoklama İşlemlerine İlişkin Duyuru" başlıklı duyuruda şu ifadelere yer verildi:

1. 7179 SAYILI ASKERALMA KANUNU GEREĞİNCE, 2020 YILINDA YOKLAMAYA TABİ TUTULACAK YÜKÜMLÜLER TARAFINDAN YAPILACAK İŞLEMLER VE UYGULANACAK YOKLAMA FAALİYETLERİ MÜTEAKİP MADDELERDE AÇIKLANMIŞTIR

2. 2020 YILINDA;

A. 01 OCAK 2020 TARİHİNDE ASKERLİK ÇAĞINA GİRECEK 2001 DOĞUMLU YÜKÜMLÜLERDEN ÖĞRENİM SEVİYESİ LİSE MEZUNİYETİNDEN AŞAĞIDA OLANLAR,

B. 7179 SAYILI ASKERALMA KANUNU’NUN 20'NCİ MADDESİ GEREĞİNCE ERTELEMELERİ 31 ARALIK 2020 TARİHİNE KADAR SONA ERECEKLERDEN YOKLAMASI OLMAYANLAR 31 ARALIK 2020 TARİHİNE KADAR YOKLAMALARINI YAPTIRMALARI GEREKMEKTEDİR.

3. AYRICA 2001 VE DAHA YAŞLI DOĞUMLULARDAN;

A. LİSE VE ÜSTÜ SEVİYEDEKİ ÖĞRETİM KURUMLARINDAN MEZUN OLANLAR İLE FAKÜLTE/YÜKSEKOKUL TERK DURUMUNDA BULUNAN VEYA İLİŞİĞİ KESİLENLERDEN ERTELEME HAKKI BULUNMASINA RAĞMEN ERTELEME HAKKINI KULLANMADAN VEYA ERTELEME SÜRESİ İÇERİSİNDE SİLÂHALTINA ALINMAK İSTEYENLER,

B. 7179 SAYILI ASKERALMA KANUNU 20’NCİ MADDESİ GEREĞİNCE 2020 YILI SONRASINA KADAR ERTELİ DURUMDA BULUNANLARDAN, YOKLAMASI OLMAYIP SİLÂHALTINA ALINMAK İSTEYENLER, YOKLAMALARINI YAPTIRMALARI GEREKMEKTEDİR

4. YÜKÜMLÜLERİN, YOKLAMALARINI YAPTIRMAK MAKSADIYLA, EDEVLET KAPISI ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPMALARI VEYA BİZZAT ASKERLİK ŞUBELERİNE MÜRACAAT ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.

5. YOKLAMALARINI E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN BAŞLATACAK YÜKÜMLÜLER; www.turkiye.gov.tr ADRESİNDEKİ ASAL YOKLAMA İŞLEMLERİ BAŞLIĞI ALTINDA BULUNAN ASAL YOKLAMA BAŞVURUSU LİNKİNDEN, VESİKALIK FOTOĞRAFLARINI YÜKLEYİP, GEREKLİ FORMLARI DOLDURDUKTAN SONRA, T.C. KİMLİK KARTLARI VE VARSA SAĞLIK DURUMLARINA İLİŞKİN RAPORLARI İLE BİRLİKTE KAYITLI BULUNDUKLARI AİLE HEKİMLERİNE MÜRACAAT EDEREK YAPTIRACAKLARDIR.

6. YOKLAMALARINI ASKERLİK ŞUBESİ ÜZERİNDEN BAŞLATACAK YÜKÜMLÜLER; T.C. KİMLİK KARTLARI, VARSA; ÖĞRENİM BELGESİ, SÜRÜCÜ BELGESİ, MESLEK VEYA SANATLARINA İLİŞKİN BONSERVİS, SERTİFİKA, KURS BELGESİ VE SAĞLIK DURUMLARINA İLİŞKİN RAPORLARI YANLARINDA BULUNDURACAKLARDIR.

7. YURT DIŞINDA BULUNAN YÜKÜMLÜLER YOKLAMALARINI BULUNDUKLARI YERDEKİ YURT DIŞI TEMSİLCİLİKLERİMİZE VEYA YURT İÇİNDE EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE BAŞVURARAK YAPTIRACAKLARDIR.

8. ÖĞRENİM SEVİYESİ LİSE MEZUNU VE ÜSTÜ OLAN YÜKÜMLÜLERDEN, ERTELEME HAKKINI KULLANMAK İSTEYENLERİN, 31 ARALIK 2020 TARİHİNE KADAR DİLEKÇE VE MEZUNİYET VEYA İLİŞİK KESME BELGELERİ İLE BİRLİKTE EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMELERİ VEYA E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR.

9. 2’NCİ MADDE KAPSAMINDA BULUNAN YÜKÜMLÜLERİN 31 ARALIK 2020 TARİHİNE KADAR;

A. MAZERETSİZ OLARAK YOKLAMALARINI YAPTIRMAMALARI,

B. MAZERETLERİNİ GÖSTERİR BELGELERİNİ ASKERLİK ŞUBELERİNDE VEYA YURTDIŞI TEMSİLCİLİKLERİMİZDE BULUNDURMAMALARI HALİNDE, 7179 SAYILI ASKERALMA KANUNU’NUN 21’İNCİ MADDESİ GEREĞİNCE YOKLAMA KAÇAĞI İŞLEMİNE TABİ TUTULARAK, AYNI KANUN’UN 24’ÜNCÜ MADDESİ GEREĞİNCE CEZALANDIRILACAKLARDIR.

ASKERLİK DURUMU SORGULAMA

Askerlik yaşı geçen vatandaşların e devlet kapısı üzerinden askerlik durum bilgisini güncellemesi gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-bakanligi adresinden askerlik işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:
AskerAskerlikMSBAsal
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Derviş 2020-08-14 14:54:05

2021 7.aya kadar tecilim var bozduracam fakat kayıtlı olduğum askerlik şubesinden uzağım gitmem mi gerekiyor

Avatar
Derviş 2020-08-14 14:54:20

2021 7.aya kadar tecilim var bozduracam fakat kayıtlı olduğum askerlik şubesinden uzağım gitmem mi gerekiyor