Türk Patent ve Marka Kurumuna Personel Alımı Yapılacak

Türk Patent Kurumu Sınai Mülkiyet Uzman Yardımcısı Kadrolarına giriş sınavı sonuçlarına göre yeni personel alımları yapılacak.

Türk Patent ve Marka Kurumuna Personel Alımı Yapılacak

Türk Patent Kurumu Sınai Mülkiyet Uzman Yardımcısı Kadrolarına giriş sınavı sonuçlarına göre yeni personel alımları yapılacak.

27 Aralık 2018 Perşembe 17:34
Türk Patent ve Marka Kurumuna Personel Alımı Yapılacak

Türk Patent ve Marka Kurumuna YDS-KPSS Puanlarıyla Personel Alınacak

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayımlanan resmi duyuruda, "6 Nisan 2013 tarihli ve 28610 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Patent ve Marka Kurumu Sınai Mülkiyet Uzmanlığı Yönetmeliği hükümleri uyarınca Kurumumuzda Sınai Mülkiyet Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere, sözlü giriş sınavı ile aşağıda bölümü, unvanı, sınıfı,derecesi, kadro sayısı, KPSS puan türü ve taban puanı belirtilen toplam 10 (on) adet Sınai Mülkiyet Uzman Yardımcısı kadrosuna personel alınacaktır." ifadeleri yer alırken, ilgili alıma başvuru yapacak adayların Makine Mühendisliği Bölümü mezunu olması , KPSSP1 puan türünden en az 80, YDS'den ise en az 70 puan şartını yerine getirmesi gerektiği belirtildi.

Başvuru yapacak adayların 35 yaşını aşmamış olması, 2017 ya da 2018 KPSS'ye girmiş olması, en az 4 yıllık ilgili bölümden mezun olması gerektiğine yer verilen resmi duyuruda başvuru için gerekli belgeler ve başvuru tarihleri de yer aldı.

Başvurular http://www.turkpatent.gov.tr/ adresi üzerinden online yapılacak. Kuruma elden ya da posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecek.  Başvuru sırasında adaylardan mezuniyet belgesi, KPSS sonuç belgesi, T.C. Kimlik Numarası beyanı, kendi el yazısı ile yazılmış özgeçmiş talep edilecek.

RESMİ DUYURU

Türk Patent ve Marka Kurumundan:


SINAİ MÜLKİYET UZMAN YARDIMCISI KADROLARINA
GİRİŞ SINAVI DUYURUSU


6 Nisan 2013 tarihli ve 28610 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Patent ve Marka Kurumu Sınai Mülkiyet Uzmanlığı Yönetmeliği hükümleri uyarınca Kurumumuzda Sınai Mülkiyet Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere, sözlü giriş sınavı ile aşağıda bölümü, unvanı, sınıfı,derecesi, kadro sayısı, KPSS puan türü ve taban puanı belirtilen toplam 10 (on) adet Sınai Mülkiyet Uzman Yardımcısı kadrosuna personel alınacaktır.

Tablo-1

FAKÜLTE/ BÖLÜM UNVAN SINIF DERECE KADRO SAYISI KPSS PUAN TÜRÜ TABAN PUANI YDS TABAN PUANI
Makine Mühendisliği Bölümü Sınai Mülkiyet Uzman Yardımcısı GİH 9 10 KPSSP1 80 70

A - GİRİŞ SINAVINA BAŞVURU ŞARTLARI


1) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin (A) bendinde belirtilen şartları taşımak,
2) En az dört yıllık lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının Tablo-1’de belirtilen bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt
içindeki veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak,
3) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından; (A) grubu kadrolar için 2017 - 2018 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarında (KPSS) Tablo-1’de belirtilen puan türlerinden asgari puanı almış olmak,
4) Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak.


B - BAŞVURU TARİHİ, ŞEKLİ VE İSTENİLEN BELGELER
1) Başvurular, şartları taşıyan adaylar tarafından, Resmi Gazete’de yayımlanan ilan tarihinden itibaren 15 (onbeş) gün içinde elektronik ortamda Kurumumuz resmi internet sitesinin
(www.turkpatent.gov.tr) duyurular bölümünde yayımlanan form eksiksiz ve doğru bir şekilde
doldurularak yapılacaktır.
2) Sadece Kurum internet sitesi üzerinden yapılan başvurular geçerli olup, Kurumumuza elden veya posta yoluyla yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.
3) Giriş sınavına katılma başvurusu yapan ve katılma şartlarını taşıyan adaylardan; Tablo1’de belirtilen her grup için belirlenen KPSS puan türünden en yüksek puana sahip olandan
başlamak üzere yapılan sıralama sonucunda, atama yapılacak kadro sayısının en fazla 4 katı kadar
aday (son sıradaki aday ile eşit puana sahip adaylar dahil), sözlü sınava katılmaya hak kazanacaktır.
4) Sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların isimleri, sınavın yapılacağı yer, tarih ve
saat ile istenilen belgeler, sınav tarihinden en az 15 (onbeş) gün önce Kurumumuz internet
sitesinde (www.turkpatent.gov.tr) ilan edilecektir.
5) Sözlü sınava girecek adaylardan;
a) Kurumumuz resmi internet sitesi (www.turkpatent.gov.tr) üzerinden oluşturulan başvuru formu,

b) Mezuniyet belgesinin veya çıkış belgesinin ya da eğitimini yurt dışında tamamlamış olanlar için diploma denklik belgesinin aslı (Belgenin aslı ile başvuruda bulunulması halinde Kurumca bir örneği tasdik edilerek aslı iade edilecektir) veya mezun oldukları fakülte ya da noter tasdikli sureti,
c) KPSS sonuç belgesi,
ç) T.C. Kimlik Numarası beyanı (nüfus cüzdanı fotokopisi),
d) Kendi el yazısı ile yazılmış özgeçmiş,
istenecektir.


C - SÖZLÜ SINAV KONULARI
Sözlü sınav;
a) Türk Patent ve Marka Kurumu Sınai Mülkiyet Uzmanlığı Yönetmeliğinin 10’uncu maddesinde belirtilen sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi,
b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,
c) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu,
ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,
d) Genel yetenek ve genel kültürü,
e) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı,
yönlerinden değerlendirilerek, ayrı ayrı puan verilmek suretiyle gerçekleştirilecektir.


D - SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
1) Adaylar, Sınav Kurulu tarafından, Sözlü Sınav Konuları başlığı altında belirtilmiş (a) bendi için elli puan, (b), (c), (ç), (d) ve (e) bentlerinde yazılı özelliklerin her biri için onar puan üzerinden değerlendirilecektir.
2) Sözlü sınavda başarılı sayılmak için, Sınav Kurulu başkanı ve üyelerince yüz tam puan üzerinden verilen sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması en az yetmiş olmalıdır.
3) Adayların başarı puanı, sözlü sınav puanı olup, Tablo-1’de belirtilen her grup kendi içinde başarı puanı en yüksek olan adaydan başlamak suretiyle sıralanacaktır. Başarı puanlarının eşitliği halinde, KPSS puanı yüksek olan adaya öncelik tanınacaktır. Bu sıralama sonucunda,ilanda belirtilen toplam kadro sayısı kadar asil aday ile ilanda belirtilen toplam kadro sayısının yarısı kadar yedek aday belirlenecektir.


E - SINAV SONUÇLARININ İLANI VE SONUÇLARA İTİRAZ
1) Giriş sınavını asil ve yedek olarak kazananlar, Kurumumuz internet sitesinde
(www.turkpatent.gov.tr) ilan edilecek olup, sonuçlara ilişkin ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır.
2) Adaylar giriş sınavı sonuçlarına, ilan tarihinden itibaren 7 (yedi) gün içerisinde yazılı olarak itiraz edebilirler.


F - DİĞER HUSUSLAR
1) Giriş sınavına katılmaya hak kazanan adaylar sözlü sınav tarihinde fotoğraflı nüfus cüzdanı veya ehliyet ibraz ederek sınava alınacaklardır.
2) Giriş sınavını kazananlardan, başvuruda istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulundukları tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılır ve atamaları yapılmaz. Atamaları yapılmış ise iptal edilir. Ayrıca, bu kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.
Bu şekilde, Kurumu yanıltanlar kamu görevlisi ise ayrıca çalıştıkları kuruma da bu durum bildirilir.
3) Asıl listedeki adaylardan müracaat etmeyenler veya herhangi bir nedenle ataması yapılamayanlar ya da atamadan sonra ayrılanlar olduğu takdirde, yerlerine yedek listeden atama yapılacaktır. Yedek listede yer alan adayların hakları, sınav sonuçlarının ilanından itibaren altı ay için geçerlidir ve daha sonraki sınavlar için müktesep hak veya herhangi bir öncelik teşkil etmez.
İlan olunur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.