Sosyal Güvenlik Kurumu Memur Alımı için Başvuru Süreci Başlıyor! İşte Kontenjan Dağılımı

Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı giriş sınavıyla memur alımı yapılacak. Başvuru genel ve özel şartları ile başvuru sürecine dair detaylı bilgi bu haberimizde.

Sosyal Güvenlik Kurumu Memur Alımı için Başvuru Süreci Başlıyor! İşte Kontenjan Dağılımı

Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı giriş sınavıyla memur alımı yapılacak.

Açıklama geçtiğimiz günlerde SGK'nın resmi sayfası ve çeşitli basın yayın kuruluşları aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılmış, SGK memur alımı için başvuruların e-Devlet şifreleriyle alınacağı bildirilmişti. Başvuru yapacak adayların başvuru genel ve özel şartlarını dikkatle incelemesi gerektiğine yer verilen resmi duyuruda , "Kurumumuz merkez teşkilatı kadrolarında çalıştırılmak üzere Genel İdare Hizmetleri sınıfında giriş sınavı ile 20 adet Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcısı alımı yapılacaktır. Giriş sınavı, yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki aşamalı uygulanacaktır" denildi. Sınav başvuru şartları şu şekilde: 

a) Giriş sınavına katılabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci
maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak.
b) En az dört yıllık lisans eğitimi veren aktüerya, istatistik, matematik ve bilgisayar
mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul
edilmiş yurt içindeki veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak.
c) Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını
doldurmamış olmak.
d) Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmamak.
e) Tablo -1 de belirtilen KPSS puan türünde belirlenen taban puan ve üzeri puan almış
olmak.
f) Geçerliliği devam eden YDS’den en az (D) düzeyinde puan almak veya buna denk
kabul edilen ve geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak.
g) Süresi içinde başvuru yapmış olmak.

KONTENJAN DAĞILIMI

BAŞVURULAR NASIL VE NEREDEN YAPILACAK?

Başvurulara dair yapılan açıklamada, "Başvurular; E-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/sgk-kurum-disi-sinav) adresinden 08 Haziran 2020 tarihinde başlayıp 19 Haziran 2020 tarihi mesai bitiminde ( Saat:17.30’da) sona erecektir.Adaylar, T.C. kimlik numarası ile başvuru ekranına giriş yapacak olup “Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı Sınavı Başvuru Formu” nu eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra “tamam” ve “onayla” butonuna basarak başvurusunu tamamlayacaktır.Adayın başvurusu tamamlandıktan sonra KPSS puanı ÖSYM üzerinden sistem tarafından kontrol edilecektir. Bilgilerinde yanlışlık olan adayın başvurusu değerlendirilmeye alınmayacaktır" denildi.