MSB PERTEM'den Lise Mezunu Subay Astsubay Alımı Başvuru Uyarısı! 2021 MSÜ

Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Dairesince yayımlanan duyuruda lise mezunu askeri öğrenci alımı başvurusu için son saatlere girildiğine yer verildi.

MSB PERTEM'den Lise Mezunu Subay Astsubay Alımı Başvuru Uyarısı! 2021 MSÜ

Lise mezunu subay astsubay alımı başvurusu bitiyor.

Milli Savunma Üniversitesi 2021 yılı askeri öğrenci alımı başvurusu sona eriyor. MSB PERTEM 'den yayımlanan duyuruda  subay astsubay olmak isteyen adayların ilana başvuru yapması gerektiğine yer verildi. 

ALIM NASIL OLACAK?

MSÜ 'ye başvuru yapacak adaylar, ilk olarak MSÜ yazılı sınavına alınacak. Yazılı sınava girecek adaylar, taban puanı geçince YKS'ye girecek. Adaylar astsubaylık için TYT 'ye, subaylık için ise TYT ve AYT'ye başvuru yapacak ve bu sınavlara girecek. 

YKS'ye girdikten sonra adaylar sıralamaya girerse seçim aşamalarına girecek. Seçim aşamalarını başarılı giren adaylar , başarılı olmaları durumunda harp okullarında subaylık için 4 yıl, astsubaylık için ise MYO'larda 2 yıl eğitim görecek ve eğitimin ardından MSB'de asker olarak görevine başlayacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Çifte vatandaşlığı olan adaylar sınava başvurabilirler ancak, Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.)

Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2001 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2001 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2021 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2019 ve 2020 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.).

2018 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2018 ve öncesi mezun durumda olanlar dâhil).

Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan/mezun olabilecek tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Aday yerleştirme işlemlerine esas olmak üzere;

  • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak olan 2021-YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ne katılmış (2020-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar, 2021-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler ancak MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.) ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek 2021-YKS TYT taban puanı almış olmak,
  • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak olan 2021-YKS TYT (2020-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar, 2021-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler, ancak MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.) ile 2021- YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2021-YKS Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak,

BAŞVURU

İlana başvuruda bulunacak adayların aşağıdaki adımları takip ederek başvurusunu yapması gerekecektir.

http://ais.osym.gov.tr/

Linke tıklayın ve açılan sayfada MSÜ başvurusu kısmından giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra belirtilen adresleri takip ederek başvurunuzu yapın. Daha sonra 110 TL olan başvuru ücretini yatırarak müracaatınızı tamamlayın.

PERTEM'DEN DUYURU

MSB PERTEM sayfasından yayımlanan duyuruda başvuru yapacka adayların 23 Şubat 2021 tarihi saat 23.59'a kadar başvurusunu yapması gerektiğine yer verildi. 

Kadın erkek asker ve asker alımını bekleyenlerle bilgi alış verişi  için TIKLAYIN