Kadın-Erkek Subay Astsubay Alımı Başvurusu Yeniden Başladı

2020 MSÜ geç başvuru ekranı açıldı. Subay olmak isteyen lise mezunu adaylar başvurularını bugün yapacaklar. Peki kimler subay astsubay alımına başvuru yapabilir? Yaş ve mezuniyet şartı nedir? İşte başvuru detayları.

Kadın-Erkek Subay Astsubay Alımı Başvurusu Yeniden Başladı

ÖSYM açıkladı: Lise mezunu subay astsubay alımı başvurusu başladı.

2020 MSÜ yazılı sınavına başvuru yapamayan adaylar için geç başvuru ekranı açıldı. Başvurusu geçtiğimiz ay yapılan MSÜ sınavına , süresi içinde müracaat demeyen gençler için yapılan açıklamada başvuru ekranının 1 günlüğüne açıldığına yer verildi. 

MSÜ sınavı ile subay astsubay askeri öğrenci alımı yapılacağı açıklandı. Kadın erkek adaylar arasından subay, erkek adaylar arasından astsubay alımı yapılacak. Alınacak gençler , eğitimden geçtikten sonra TSK bünyesinde göreve başlayacaklar.

Kadın erkek astsubay subay adayları ile bilgi alış verişi için:  TIKLA KATIL

YAŞ VE MEZUNİYET ŞARTI

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2000 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2020 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2018 ve 2019 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.), 2017 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2017 ve öncesi mezun durumda olanlar dâhil). Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan/mezun olabilecek tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

YKS 'YE DE GİRECEKLER

Aday yerleştirme işlemlerine esas olmak üzere; a) Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak 2020-YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ne katılmış (2019-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar, 2020-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler ancak, MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.) ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek 2020-YKS TYT taban puanı almış olmak b) Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak olan 2020- YKS TYT (2019 YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar, 2020-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler, ancak, MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.) ile 21 Haziran 2020 tarihinde yapılacak 2020-YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2020-YKS Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak, c) MSB tarafından belirlenecek olan taban puanı alamamış olan adayların, 2’nci seçim aşamalarına katılmış ve başarılı olmuş olsalar dahi taban puanını alamadıkları okul türü için askeri öğrenci adaylıkları sonlandırılır.

BAŞVURU EKRANI AÇILDI

2020 MSÜ sınavına başvuru yapmak isteyenlerin bugün müracaatını yapması gerekmektedir. 25 Şubat 2020 günü saat 23.59 'a kadar müracaatını yapması gerekmektedir. 

https://ais.osym.gov.tr/

Yukarıdaki linke tıklayın ve açılan sayfada 2020 MSÜ başvuru kısmından giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi girin ve müracaatınızı yapın.

150 TL BAŞVURU ÜCRETİ

İnternetten başvurusunu yapanlar 150 TL olan başvuru ücretini yatıracak. Başvuru ücreti https://odeme.osym.gov.tr/ adresi üzerinden sadece kredi kartı ve banka kartı ile yatırılacak.  Bankalardan ya da ATM 'lerden başvuru ücreti yatırılmaz.

Subay astsubay anketine katılmak için :  TIKLA KATIL