İşkur TYP Şubat Ayı 31 Şehir 4136 Personel Alımı Başladı

İşkur TYP programı üzerinden 31 şehirde Milli Eğitim Bakanlığından görevlendirilecek 4136 personel alımı başladı.

İşkur TYP Şubat Ayı 31 Şehir 4136 Personel Alımı Başladı

MEB bünyesinde 31 şehirde İl ve İlçe illi Eğitim Müdürlüklerinde istihdam edilmek üzere sınavsız kura ile 4136 vasıfsız personel alımı yapılacak. Adaylar başvurularını İşkur üzerinden yapacaktır. Son başvuru tarihi 5 Şubat 2022 ve 8 Şubat 2022’dir.

Alınacak Personeller MEB bakım onarım ve temizlik, MEB çevre düzenlemesi ve çevre temizliği kadrolarında istihdam edilecektir.

Personel Alımı Yapacak iller ve Kontenjanlar

Adıyaman 183 Kişi,

Ardahan 63 Kişi,

Batman 114 Kişi,

Bitlis 137 Kişi,

Bolu 90 Kişi,

Burdur 91 Kişi,

Çanakkale 91 Kişi,

Çankırı 80 Kişi,

Çorum 103 Kişi,

Düzce 120,

Edirne 126 Kişi,

Elazığ 137 Kişi,

Eskişehir 126 Kişi,

Giresun 108 Kişi,

Hakkari 74 Kişi,

Hatay 240 Kişi,

Isparta 91 Kişi,

Karaman 63 Kişi,

Kars 181 Kişi,

Kırıkkale 145 Kişi,

Kilis 57 Kişi,

Manisa 205 Kişi,

Mardin 274 Kişi,

Niğde 148 Kişi,

Ordu 165 Kişi,

Sakarya 171 Kişi,

Siirt 143 Kişi,

Şırnak 148 Kişi,

Tekirdağ 143 Kişi,

Van 331 Kişi,

Yozgat 131 Kişi,

2022 TYP Katılım Şartları

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

18 yaşını tamamlamış olmak,

Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

Çalışma sonucu elde edilen hane gelirinin net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

Noter kurası yöntemi,

Liste yöntemi,

Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,

35 yaş üstü bireyler,

Engelliler,

Eski hükümlüler,

Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ yönünde düzenleme yapılmıştır.

2019 yılında yapılan düzenleme ile ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin 1,5 katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde düzenlemeler getirilmiştir.

2020 yılında yapılan düzenleme ile Halihazırda çalışan kişilerin mevcut işlerinden ayrılarak TYP’ye başvuru yapmalarının önüne geçmek amacıyla katılım şartlarında yer alan “işsiz olmak” tanımı “Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin Kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamalarını ifade eder.” şeklinde değiştirilmiştir.


KATILIMCILARA HANGİ ÖDEMELER YAPILMAKTADIR?

Katılımcılara asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmaktadır.

Adaylar başvuru yaparken aşağıda ki linke tıklayıp başvuru sayfasına gidebilir. Daha sonra şehir kısmına çalışmak istediğiniz şehri ekleyip ara butonuna basın.

Başvuru Sayfasına Gitmek İçin: TIKLAYIN