Diyanet İşleri Başkanlığı Kurum İçi Sınavla 100 İlçe Müftüsü Alacak!

Devlet Personel Başkanlığının resmi internet sitesinde yapılan duyuruda Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesine kurum içi yazılı ve sözlü sınavla 100 ilçe müftüsü alınacağı duyuruldu.Adaylar en az dört yıllık dinî yükseköğrenim mezunu olacak, ihtisas kursu belgesine sahip olmak veya ilahiyat alanında doktora yapmış olacak.Başvurular 20-31 Mart tarihleri arasında yapılacak.Diğer detaylar haberimizde.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kurum İçi Sınavla 100 İlçe Müftüsü Alacak!

Devlet Personel Başkanlığının resmi internet sitesinde bir duyuru yayınlandı. Yayınlanan duyuruda Diyanet İşleri Başkanlığının kurum içi sınavla 100 ilçe müftüsü alacağı açıklandı. Yapılacak sınav yazılı sınav ve sözlü sınav olmak üzere 2 aşamalı olacak. Başvuru yapacak adayların en az dört yıllık dini yükseköğretim mezunu olması, ihtisas kursu belgesine sahip olması veya ilahiyat alanında doktora yapmış olması gerekiyor. Ayrıca adayların sınava müracaatların bitiş tarihi itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarında beş yıl görev yapmış olmaları isteniyor. İlanda KPSS puan şartı yok Başvurular 20 Mart Pazartesi 31 Mart Cuma tarihleri arasında yapılacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak
 2. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak
 3. En az dört yıllık dinî yükseköğrenim mezunu olmak
 4. İhtisas kursu belgesine sahip olmak veya ilahiyat alanında doktora yapmış olmak
 5. İlçe müftülüğü müktesebi bulunmamak
 6. Başkanlık teşkilatında halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre çalışıyor olmak 
 7. Erkek olmak

ADAYLARDAN İSTENİLEN BELGELER NELERDİR?

 1. T.C. Kimlik No’lu kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya pasaport)
 2. En az dört yıllık dinî yükseköğrenim mezuniyetini gösterir diploma veya Tipobet mezuniyet belgesi
 3. Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa Yükseköğretim Kurulundan alınacak olan denklik belgesi
 4. İhtisas kursu veya doktora mezuniyet belgesi
 5. Görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına ve adlî sicil kaydına ilişkin yazılı beyanı

Başvuru yapmak isteyen adaylar 31 Mart Cuma günü mesai bitimine kadar gerekli belgelerle birlikte başkanlık merkezinde çalışıyorlarsa birimlerine, taşra teşkilatında çalışıyorlarsa bağlı bulundukları İl Müftülükleri veya Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvurularını şahsen yapacaklar. Gerekli belgelerin tamamını ibraz edemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecek. Yazılı sınav tarihi, başvuruların alınması ve yazılı sınav için gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra; sözlü sınav tarihi ise yazılı sınav sonuçlarının açıklanması ve sözlü sınav için gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında ayrıca ilan edilecektir. . Adaylar; “Sınav Giriş Belgesi” alma işlemlerini (https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav) adresi aracılığıyla gerçekleştirecekler. . Adayların yazılı sınava katılacakları sınav merkezleri ve sınav salonları ile sözlü sınava katılmaya hak kazanan adayların sözlü sınava katılacakları sınav merkezleri sınav giriş belgelerinde yer alacak. Adaylar sınav sonuçlarını (https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav) adresi üzerinden öğrenebilecekler. 

Yayınlanan duyuru için 

Kamubulteni.com KONYA