Diyanet İşleri Başkanlığı 2450 personel alımı için kadro açtı! Şartlara bakmadan geçmeyin

Diyanet İşleri Başkanlığı Personel alımı yapıyor. 2023 Yılı 2450 kişilik kadro ile KKÖ - İH- MK alacak. Kontenjan Dağılımı ve Şartları haberde.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2450 personel alımı için kadro açtı! Şartlara bakmadan geçmeyin

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2023 yılında toplamda 2450 kişilik personel alımı yapacak. Bu alımlar, KKÖ (Kur'an Kursu Öğreticisi), İH (İmam-Hatip) ve MK (Müezzin-Kayyım) kadrolarına yönelik olacak. İşte alım ilanının detayları:

diyatnt işleri başkanlığı

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI PERSONEL ALIMI YAPIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2023 yılında personel alımı yapacak. Bu alım, KKÖ (Kur'an Kursu Öğreticisi), İH (İmam-Hatip) ve MK (Müezzin-Kayyım) kadrolarını kapsayacak. Alımlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre 4/B sözleşmeli olarak gerçekleştirilecektir.

Toplamda 2450 personel alımı yapılacak. Bu alımlar içinde özel kontenjanlar da bulunmaktadır. Engelli öğrencilere ders vermek amacıyla Görme Engelliler için ve İşitme Engelliler için ders verecek olan personeller için yeni kontenjanlar açılmıştır.

Kadrolar ve kontenjan dağılımı şu şekildedir:

KKÖ (Kur'an Kursu Öğreticisi) kadrosu için 100 personel alınacaktır.

İH (İmam-Hatip) kadrosu için 2300 personel alımı yapılacaktır.

MK (Müezzin-Kayyım) kadrosu için ise 50 personel alınacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu personel alımı ilanı, 20 Eylül 2023 tarihinde yayımlanmıştır. Başvuru şartları ve süreçle ilgili detaylar ilan metninde belirtilmiştir. Bu alımlara başvuruda bulunmak isteyen adaylar, ilan metnini inceleyerek gerekli şartları ve başvuru tarihlerini takip etmelidirler. Diyanet İşleri Başkanlığı, kadrolarına nitelikli personel kazandırmak amacıyla bu alımları gerçekleştirmektedir.

diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak olan 2023 yılı personel alımında adaylardan aranan genel şartlar ve özel başvuru şartları bulunmaktadır. İşte bu şartlar:

 

Genel Şartlar:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Kamu haklarından mahrum olmamak,

Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak,

Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek,

Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,

Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak.

Özel Başvuru Şartları:

Hafız olmak (+Hafız kontenjan gruplarına başvuran adaylar için),

Halen Başkanlığımız teşkilatında personel alımı yapılacak unvanlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışmıyor olmak,

Adaylar sadece bir unvan grubu için sınava başvurabileceklerdir.

Sözleşmeli bir pozisyonda görev yaparken sözleşmesi feshedilenlerden, sözleşmenin feshi tarihinden itibaren 1 (bir) yıl geçmemiş olanların başvuruları kabul edilmeyecektir. Bu durum sonradan anlaşılsa bile yerleştirmeleri yapılmış olsa bile sözleşmeleri iptal edilecektir.

KPSS Şartı:

Diyanet personel alımları en az lise mezunu adaylar arasından yapılacaktır. Adaylardan, 2022 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre belirli puan türlerinden belirli bir puanın üzerinde başarılı olmaları beklenmektedir. Bu puan türleri şu şekildedir:

Lise mezunları için KPSSP122,

Ön lisans mezunları için KPSSP123,

Lisans mezunları için KPSSP124.

Başvuracak adayların bu genel ve özel şartları dikkatlice incelemeleri ve başvurularını bu şartlara uygun bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı, nitelikli personel alımı için bu şartları belirlemiştir ve bu şartlara uygun adayların başvuruları kabul edilecektir.

Kur'an Kursu Öğreticisi alımında özel şartlar şu şekildedir:

İşitme Engelli Öğrenciler İçin Kontenjanı Başvuru Yapanlar İçin:

İşitme Engelli Öğrencilere eğitim verecek adaylar, işaret dili alanında en az 120 saatlik işaret dili sertifikasına sahip olmalı ve bu sertifikayı belgelemelidir.

Görme Engelli Öğrenciler İçin Kontenjanı Başvuru Yapanlar İçin:

Görme Engelli Öğrencilere eğitim verecek adaylar, en az 64 saatlik Braille Alfabesi sertifikasına sahip olmalı ve bu sertifikayı belgelemelidir.

İşitme Engelli ve Görme Engelli Öğrencilere Eğitim Verecek Adaylar İçin Ortak Şart:

Hem işitme engelli hem de görme engelli öğrencilere eğitim verecek adaylar, başvuruda bulundukları kontenjan grubuna bağlı olarak en az bir eğitim-öğretim yılı (180 iş günü) süreyle Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde geçici öğretici olarak çalışmış olmalıdır. Bu çalışma süresi, DİBBYS verilerine kaydedilmelidir. DİBBYS programına işlenmemiş çalışma süreleri dikkate alınmayacaktır.

Başvurular bu özel şartları karşılayan adaylar tarafından yapılmalıdır. Bu şartlara uygun adaylar, başvurularını belirtilen tarihlerde ve belgelerle destekleyerek gerçekleştirmelidir. Bu özel şartlar, ilgili kontenjan gruplarına başvuran adayların niteliklerini değerlendirmek amacıyla belirlenmiştir.

Diyanet personel alımı başvuruları elektronik ortamda kabul edilecek ve başvuruların süresi 10 gün olacak. Başvuru tarihleri ve ayrıntılar ilan metninde belirtilmiştir.