Almanya 400 Bin İşçi Alacak Şartlar Esnetildi Şans Kartı Getirildi

Almanya, işgücü ihtiyacını karşılamak için dışarı açılmaya hazırlanıyor. Şartları esneten ülke, şans kartı ile ülkeye gidilebileceğini ve diploma şartı olmadığını açıkladı.

Almanya 400 Bin İşçi Alacak Şartlar Esnetildi Şans Kartı Getirildi

Almanya, yabancı çalışanlara kapılarını açmaya hazırlanıyor. “İş aramaya gidiyorum” diyenlerin ‘Şans Kartı’ ile ülkeye girişi sağlanabilecek.

Hazırlanan şans kartlarının tasarımları kamuoyu ile paylaşılırken şartların belli bir seviyeye kadar Almanca bilmek, iki yıllık iş tecrübesi, uygun yaş ve ülkeye uyum sağlayabileceğini göstermek olduğu belirtildi.

İşçiler Hangi Ülkelerden Alınacak

İşçiler çoğunlukla Türkiye ve AB dışı ülkelerden alınacak. Yukarıdaki şartlar için bir puanlama sistemi olacak ve başvuranlar kısa sürede vize alabilecek.

Şans Kartı

Alman Hükümeti tarafından hazırlanan yeni kanunun ocak ayının sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor. İş yapma potansiyeli olanlar, ustalık diploması olanlar, kalfalık belgesi olanlar bile “İş aramak için Şans Kart” ile Almanya’ya gidebilecek.

Yani belli bir seviyede Almanca bilirseniz ve iki yıllık iş tecrübeniz olursa vize almanız oldukça kolaylaşacak.

Başkonsolosluğa Başvuru Yapılabilecek

Belli bir seviye Almanca bilen ve iş tecrübesini ispatlayanlar, Türkiye’deki Almanya Başkonsolosluğuna başvurup ‘İş aramak amacıyla’ Almanya’ya gidebilecek. Bu kişilere bir şans kartı verilecek ve puanlama sistemi yapılacak. Bu kişilerin o işi yapıp yapamadığı incelenecek.

İş Teklifi Alanların Vizesi Daha Kolay

Bununla beraber Almanya’dan iş teklifi alan vatandaşların vize işlemleri daha da kolaylaştırılacak ve şartları sağlayanların gitme ihtimali daha da yükselecek.

Hangi Alanlara Personel Alımı Yapılacak

Almanya, şu an için doktor, mühendis, iyi eğitimi olan ve dil bilen öğretmenler ve sağlık sektöründe olanlara kapıyı açmış durumda. Bunun yanında Ocak ayı sonu ile beraber kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber hizmet sektöründe, otellere, lojistik firmalarına, paket servislere, restoranlara ve inşaatlara çok sayıda işçi alımı olacak.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /