Adalet Bakanlığı Memur Alımında Yaş Şartı Değişti! Başvurularda Sona Geliniyor

Adalet Bakanlığı'na memur alımında yaş şartında geçtiğimiz günlerde değişikliğe gidilmişti. İlgili memur alımları için başvuru işlemleri sona eriyor.

Adalet Bakanlığı Memur Alımında Yaş Şartı Değişti! Başvurularda Sona Geliniyor

Adalet Bakanlığı'na memur alımında yaş şartında geçtiğimiz günlerde değişikliğe gidilmişti. İlgili memur alımları için başvuru işlemleri sona eriyor.

20 Ocak 2019 Pazar 13:48
Adalet Bakanlığı Memur Alımında Yaş Şartı Değişti! Başvurularda Sona Geliniyor

Adalet Bakanlığı Memur Alımında Yaş Şartı Değişmişti! Başvurularda Sona Geliniyor

Adalet Bakanlığı Memur alımı için başvuru işlemlerinde sona gelindi. Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği kapsamında 31 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanan memur alım ilanında 1 Ocak 1989 olarak belirtilen yaş şartının 1 Ocak 1988 olarak düzenlendiği geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Başvurular 22 Ocak 2019 tarihi itibariyle sonlanacak. Adalet Bakanlığı'na aşçı ile koruma ve güvenlik görevlisi unvanlarında toplam 36 memur alımı yapılacak. Personel alımıyla ilgili geçtiğimiz yıl sonunda yapılan resmi duyuruda 'Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda, 2018-KPSS (B grubu) puan sırasına konulmak kaydıyla, Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilecek sözlü sınav başarı sırasına göre yapılacak yerleştirme ile Bakanlık Merkez Teşkilatında çalıştırılmak üzere 25 koruma ve güvenlik görevlisi ile 4 aşçı, Ankara Personel Eğitim Merkezinde çalıştırılmak üzere 3 aşçı ve Rize Personel Eğitim Merkezinde çalıştırılmak üzere 3 aşçı olmak üzere toplam 35 kadroya personel alımı yapılacaktır.' denilmiş, kontenjan dağılımı aşağıdaki gibi olmuştu.

ADALET BAKANLIĞI MEMUR ALIMI BAŞVURU GENEL ŞARTLARI VE KONTENJAN DAĞILIMI

UNVAN MAHAL ADET
Koruma ve Güvenlik Görevlisi Bakanlık Merkez Teşkilatı 25
Aşçı Bakanlık Merkez Teşkilatı 4
Aşçı Ankara Personel Eğitim Merkezi Müdürlüğü 3
Aşçı Rize Personel Eğitim Merkezi Müdürlüğü 3
TOPLAM 35

 1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,
 2. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,
 3. Lisans mezunları için 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP3, önlisans mezunları için 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2018 Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP94 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olmak.
 4. Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelemiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

ÖZEL ŞARTLAR

Koruma ve Güvenlik Görevlisi:

 1. En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 2. Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış özel güvenlik görevlisi kimlik kartına (silahlı ibareli) sahip olmak,
 3. Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, merkezi sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü 30 yaşını bitirmemiş olmak, (01 Ocak 1989 01 Ocak 1988 ve sonrası
 4. doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)
 5. Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak,
 6. Güvenlik soruşturması olumlu olmak,
 7. Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, bedensel özürlü olmamak, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmamak.
 8. Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin;180 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 80+13=93’ten fazla, 80-17=63’ten az olmaması gerekmektedir.)

 Aşçı:

 1. En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 2. Halk eğitim müdürlüklerinin veya diğer resmî kurum veya kuruluşların ilgili branşta düzenlediği kurslardan mezun olmak veya ilgili branşta sertifika sahibi olmak,

Başvuru için Gerekli Belgeler ve Başvuru Şekli

Başvurular 22 Ocak 2019 tarihi mesai bitimine kadar Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nün Merkez Teşkilât Müdürlüğü'ne şahsen ya da son başvuru tarihinde ilgili birime ulaşacak şekilde posta yoluyla yapılacak.

Başvuru sırasında adaylardan talep edilecek belgeler:

1- Başvuru Formu (Bu ilânda belirtilen kadrolara yapılan başvurular için sadece ekte yer alan formlar kullanılacaktır, bunun dışında kullanılan başvuru formları ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.)
2- Bitirdiği okul diploması ya da okul çıkış belgesinin aslı veya onaylı sureti, (Belgenin aslının ibraz edilmesi halinde sureti Bakanlığımızca onaylanacaktır.)
3- 2018-KPSS sonuç belgesi,
4- Askerlik durumunu belirleyen belge,
5- Ek-2 Güvenlik Soruşturması Formu (EK-2 formun “UYARI” bölümünde belirtilen hususlara uygun olarak doldurulması, 2 adet hazırlanması, bilgisayar ile doldurulması, fotoğraf yapıştırılması, ilgili bölümün imzalanması ve EK-2 form dışında başka form kullanılmaması
gerekmektedir.)
6- Fotoğraflı özgeçmiş. (El yazısı ile hazırlanıp imzalanacaktır.)
7- Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadrosuna başvuran adaylardan ayrıca istenen belge;

a) Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı, (Belgelerini şahsen teslim edeceklerin belge aslını ibraz etmeleri halinde sureti Bakanlığımızca onaylanacaktır. Belgelerini posta yolu ile teslim edeceklerin belge fotokopisi göndermeleri yeterli olup, sözlü sınava girmeye hak kazanmaları halinde sınav esnasında belge asılları ile karşılaştırılacaktır.)

b) İlanın Özel Şartlar bölümünün Koruma ve Güvenlik Görevlisi başlığının (e) bendinde belirtilen şartların yanı sıra aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alınan “özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık raporu,
(Sağlık raporu sözlü sınav sonucunda başarılı olan adaylardan istenecektir.)

aa) Psikiyatri: Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (Psikopati); alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak,
bb) Nöroloji: Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak,
cc) Göz: Görme engeli veya gece körlüğü olmamak,
çç) Kulak Burun Boğaz (KBB): Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak.

8- Aşçı kadrosuna başvuran adaylardan ayrıca istenen belge; Halk eğitim müdürlüklerinin veya diğer resmî kurum veya kuruluşların düzenlediği aşçılık kurslarından mezun olduğuna dair belge veya bu branşa ilişkin sertifika.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA

Son Güncelleme: 20.01.2019 14:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adalet isteyen 2019-01-21 12:23:41

neden katiplikte otuz beş yaş sınırı kaldırılmıyor

Avatar
Lütfi can 2019-01-20 14:50:06

i̇ssizim