Adalet Bakanlığı İcra Müdür ve Müdür Yardımcısı Alıyor

Adalet Bakanlığı toplamda 550 İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcısı alımı ilanı yaptı. Yazılı ve sözlü iki aşamalı olacak sınav hakkında detaylar neler.

Adalet Bakanlığı İcra Müdür ve Müdür Yardımcısı Alıyor

Adalet Bakanlığı toplamda 550 İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcısı alımı ilanı yaptı. Yazılı ve sözlü iki aşamalı olacak sınav hakkında detaylar neler.

25 Ocak 2022 Salı 14:18
Adalet Bakanlığı İcra Müdür ve Müdür Yardımcısı Alıyor

Adalet Bakanlığı tarafından istihdam edilmek üzere 550 İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcısı alınacaktır. Başvuracak adayların ilgili bölümlerin lisans veya ön lisans mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacak adayların 35 yaşını doldurmamış olması şartı da söz konusu.

Başvuru ve sınav tarihleri

Başvuruların alınması 16 Şubat 2022 de başlayacak, son gün 23 Şubat 2022 olacaktır. Geç başvuru tarihi ise 2 Mart 2022 olarak duyuruldu.

Yazılı sınav, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 03 Nisan 2022 Pazar günü 062 Ankara-Çankaya ve 067 Ankara-Yenimahalle olmak üzere iki sınav merkezinde yapılacaktır.

Sınav başvuru şekli

Sınava başvurular 16-23 Şubat 2022 tarihleri arasında, elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) alınacaktır. Başvuru merkezleri listesi başvuru süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinde sınava başvuru bilgileri içerisinde yer alacaktır. ÖSYM başvuru merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır.

Hangi bölümler başvuru yapabilir

Hukuk fakültesi, adalet meslek yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü veya adalet meslek eğitimi ön lisans programı mezunu olmak (lisans/ön lisans alan kodu 3209, 1102, 9339 veya 6352 olanlar), öğrenim yabancı ülkede yapılmış ise denklik belgesi almış olmak,

Sınav Konuları

Sınavda adaylara, 35 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 45 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır. Testler aşağıda belirtilen konular ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır:

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi:

a) Türkçe , (10)

b) Matematik (10)

c) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi , (5)

d) Türk Kültür ve Medeniyetleri , (5)

e) Temel Yurttaşlık Bilgisi , (5)

Alan Bilgisi Testi:

a) Türk Ticaret Kanununun başlangıç hükümleri, tacirleri düzenleyen birinci kitabın birinci kısmı, ticaret şirketlerinin genel hükümlerini düzenleyen ikinci kitabın birinci kısmı, kıymetli evrakı düzenleyen üçüncü kitabı ve deniz ticaretinde cebri icraya ilişkin özel hükümleri düzenleyen beşinci kitabın sekizinci kısmı , (8)

b) İcra ve İflâs Kanunu, İcra ve İflâs Kanununun Tatbikatına Dair Nizamname, İcra ve İflâs Kanunu Yönetmeliği , (12)

c) Harçlar Kanunu, Damga Vergisi Kanunu ve Katma Değer Vergisi Kanunu , (9)

d) Türk Borçlar Kanununun genel hükümlerini düzenleyen birinci kısmı , (8)

e) Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Bölge Adliye ve Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Cumhuriyet Başsavcılıkları İdari ve Yazı İşleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Yönetmeliğin Dördüncü Kısmı, Tebligat Kanunu ve Tebligat Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik. (8)

Alan bilgisi testinde her alt konudan soru yer almayabilecektir.

Başvuru Duyurusuna Ulaşmak İçin: TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aysun 2022-01-25 15:02:19

Bende 35 yaş üstü mecliste vekil ve bakan görmek istemiyorum

Avatar
Hasan 2022-01-25 16:46:36

Bende 35 yaş üstü vekil görmek istemiyorum

Avatar
Ersin 2022-01-29 12:50:53

CB olma şartı da 35 yaş altına çekilmeli hatta 35 yaş üstü herkes gaz odalarında yakılmali.