Adalet Bakanlığı En Az Lise Mezunu Personel Alımı: Güvenlik Alımı Başvurusu e Devlet'ten Başladı

Adalet Bakanlığı bünyesine en az lise mezunu adaylar arasından personel alımı yapılacağına yer verildi. KPSS puanı ile yapılacak personel alımında başvurular alınmaya başladı.

Adalet Bakanlığı En Az Lise Mezunu Personel Alımı: Güvenlik Alımı Başvurusu e Devlet'ten Başladı

Adalet Bakanlığı en az lise mezunu memur alımı başvurusu başladı.

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan duyuruda en az lise mezunları arasından koruma e güvenlik görevlisi alımı yapılacağına yer verildi. KPSS puanı ile yapılacak kamu personeli  alımında adaylar, Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda,  2020-KPSS (B grubu) puan sırasına konulmak kaydıyla sözlü mülakata alınacak.

Söz konusu personel alımı ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında başvuruların internet üzerinden alınmaya başladığına yer verildi. 

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Koruma ve güvenlik görevlisi kadrosuna yapılan 40 kamu personeli alımına başvuru yapacak adayların aşağıdaki başvuru şartlarını taşıması gerekmektedir:

- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

- 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10 uncu maddesi hükmü gereğince Güvenlik soruşturması olumlu olmak,

- Lisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP3, önlisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2020 Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP94 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olmak.

- Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelemiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

- En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

- Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış özel güvenlik görevlisi kimlik kartına (silahlı ibareli) sahip olmak,

- Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, merkezi sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak, (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

- Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak,

- Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, bedensel özürlü olmamak, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmamak,

- Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin;180 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 80+13=93’ten fazla, 80-17=63’ten az olmaması gerekmektedir.)

E DEVLET'TEN BAŞVURU EKRANI AÇILDI

Adalet Bakanlığı'nın personel alımı başvurusu internet üzerinden başladı. E Devlet kapısı üzerinden yapılacak başvurular 15 Ocak tarihine kadar devam edecek. 

https://www.turkiye.gov.tr/adalet-is-basvurusu

Başvuru yapmak için linki kopyalayıp yeni sekmede açın. Açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula yazan kısma tıklayıp kimlik numaranız ve e Devlet şifrenizle giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra sa üstte bulunan Yeni Başvuru linkine tıklayın ve müracaatınızı yapın.

Kadro sayısının 3 katı aday içerisinden boy ve kilo şartını taşıyanlar sözlü sınava katılmaya hak kazanacaktır. Boy ve kilo ölçümünün yapılacağı yer ve tarih Bakanlığımız internet sitesinde ilan edilecektir. Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ile sözlü sınav yeri ve tarihi Bakanlığımız internet sitesinde ilân edilecektir. Sınava katılma hakkını elde edemeyen başvuru sahiplerine herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.