Adalet Bakanı Açıkladı! Her Yıl 4-5 Bin Kişi Alınacak

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, her yıl 4-5 bin civarında hakim savcı alımı planlandığını açıkladı.

Adalet Bakanı Açıkladı! Her Yıl 4-5 Bin Kişi Alınacak

Bakan Gül, daha çok mezun olduktan sonra adayların bilgileri tazeyken hemen mesleğe girmeleri için her sene Kasım ayında mezuniyete entegre şekilde hakim savcı adayı alımları yapılacağını söyledi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı, Türkiye'de şu an 17 bin hakim savcı olduğunu hatırlatarak, "Şu anda bin 300 hakim ve savcının atamasını yaptık. Bunlar 1 yıl eğitim sonrasında kura çekecekler. Yaklaşık yılda 4 -5 bin civarında hakim savcı almayı planlıyoruz. Daha çok mezun olduktan sonra arkadaşlarımızın bilgileri Cratosslot tazeyken hemen mesleğe girsinler diye her yıl Kasım ayında mezuniyete entegre şekilde hakim savcı adaylarımız alacağız.Şu anda noterlik sisteminde sıra 30 sene sonra geliyor.

Bunun değişimine yönelik bir kanun değişikliği yaptık. Hukuk fakültesinden mezun olanlar hemen noterlik sınavına girebilecekler. 50 - 60 yaşlarında geliyordu noterlik sırası. Bunu sona erdireceğiz. Noter yardımcılığı getiriyoruz. Bu arkadaşlarımızı da yine hukuk mezunlarından seçeceğiz" şeklinde konuştu.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA