İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk'tan Asgari Ücret Tepkisi

Türkiye Kamu-Sen önceki dönem Genel Başkanı ve İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, 2020 yılı asgari ücret tespit komisyonunun çalışmalarına ve TÜİK'in son raporuna ilişkin değerlendirmeleriyle sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü. TÜİK'in artık rakamlarının inandırıcılığını kaybetmeye başladığını, enflasyonun altında geçim maliyeti artışı gösteren TÜİK yetkililerinin utanmaları gerektiğini söyleyen Adana Milletvekili, "Şimdi, her sene âdeta tombala çeker gibi asgari ücret tespiti yapıyoruz.

Türkiye Kamu-Sen önceki dönem Genel Başkanı ve İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, 2020 yılı asgari ücret tespit komisyonunun çalışmalarına ve TÜİK'in son raporuna ilişkin değerlendirmeleriyle sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü. TÜİK'in artık rakamlarının inandırıcılığını kaybetmeye başladığını, enflasyonun altında geçim maliyeti artışı gösteren TÜİK yetkililerinin utanmaları gerektiğini söyleyen Adana Milletvekili, "Şimdi, her sene âdeta tombala çeker gibi asgari ücret tespiti yapıyoruz. Böyle bir tespit olmaz, bunun bir kuralının olması lazım; iki yıllık, üç yıllık, dört yıllık, beş yıllık, on yıllık hedefler ortaya koymamız lazım. Mesela, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 7 bin TL şu anda, 7 bin TL." ifadelerini kullandı.

KONCUK TBMM GENEL KURULUNDA ASGARİ ÜCRETE İLİŞKİN ŞU DEĞERLENDİRMELERİ YAPTI:

Değerli milletvekilleri, bugünlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu görev yapıyor. Bugün TÜİK, Komisyona bir rakam sunmuş, hafif iş kolu için 1.940 lira, orta iş kolu için 2.086 TL, ağır iş kolu içinse 2.331 TL asgari ücret önermiş. TÜİK'e göre, ağır statüde çalışan bir işçinin geçim maliyeti sadece yüzde 5,4 artmış, sadece 5,4. Hâlbuki hedeflenen enflasyon bile 2019 yılı sonu itibarıyla yüzde 12. Bu TÜİK talimatlara göre hareket eden bir kuruluş hâline geldi maalesef. Yani artık bu TÜİK'in rakamlarının vatandaşların, halkın, memurun, işçinin, çalışanın durumunu anlatmadığını sizler de biliyorsunuz, herkes biliyor; çok çirkin. Bu kadar önemli bir faaliyet gösteren bir kuruluşun böyle gayriciddi rakamlarla… Efendim, geçim maliyeti yüzde 5,4 artmış. Bu nasıl bir yaklaşım ya? Bu hesabı sen nerede yaptın? Nerede yaptın bu hesabı? Utanmaları gerek.Dolayısıyla, geçen sene aynı TÜİK yüzde 37,4 artış öngörmüştü. Ne değişti? Oradaki görevliler değişti, yetkililer değişti. Birilerinin adamı geldi TÜİK'in başına, o insanların istediği rakamları ortaya çıkarmaktan zerre geri adım atmıyor TÜİK, ne istiyorlarsa o rakamlar çıkıyor.

4 KİŞİLİK BİR AİLENİN ASGARİ GEÇİM HADDİ 7 BİN TL

Bakın, şimdi ben size TÜRKİYE KAMU-SEN'in son açıkladığı kasım ayı geçim endekslerini vereceğim, TÜRKİYE KAMU-SEN yıllardır bu çalışmayı yapar: Çalışan tek kişinin açlık sınırı 2.625 lira 90 kuruş, tek kişinin açlık sınırı, tek başına yaşıyorsa bir insan. Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı -açlık ve yoksulluk sınırları farklı terimlerdir- 3.388 lira 32 kuruş. 4 kişilik bir ailenin sadece gıda ve barınma harcamaları ortalama 2.503,94 lira, 4 kişilik bir ailenin sadece aylık gıda harcaması 1.504 lira 65 kuruş. Değerli milletvekilleri, şimdi, her sene âdeta tombala çeker gibi asgari ücret tespiti yapıyoruz. Böyle bir tespit olmaz, bunun bir kuralının olması lazım; iki yıllık, üç yıllık, dört yıllık, beş yıllık, on yıllık hedefler ortaya koymamız lazım. Mesela, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 7 bin TL şu anda, 7 bin TL. Bir hedef ortaya koyması lazım Hükûmetin yani yıllar içerisinde -ben hemen bu sene yapın demiyorum- Türkiye'de asgari ücreti, asgari geçim sınırına ulaştıracağım diyebilmeniz lazım. Böyle bir hedef var mı? Hayır. Sadece yaptığınız şudur, Sayın Fuat Oktay'da geçen burada konuşmasında memur zamlarıyla ilgili filan rakamları verdi "Yüzde 400 artırdık." filan bunlar meseleyi çözmez. Yani enflasyon oranında zam sıfır zam demektir, sıfır zam.Yani siz her yıl çalışanların, asgari ücretlinin zammını sadece enflasyonla paralel yürütüyorsanız siz sıfır zam yapıyorsunuz demektir. O zaman bu ülkede büyüme rakamları ne işe yarıyor? Övünüyorsunuz ya büyüme rakamlarıyla, ne işe yarıyor? Ne yapmak lazım? Çalışanlara, asgari ücretli dâhil, işçi dâhil, memur dâhil refah payı vermeniz lazım, büyüme oranlarından faydalanmasını sağlamanız lazım ki eğer o büyüme vatandaşın cebine yansımıyorsa bu büyümenin vatandaş için, millet için bir anlamı olmadığı çok açıktır. Onun için bu konuyu çok geniş anlatabilirim ama tabii, zaman çok yetersiz, onun için üç yıllık, beş yıllık, on yıllık planlar konsun.

TÜRK-İŞ'TEN DE ÇOK FAZLA BİR ŞEY BEKLEMİYORUM, SENDİKACILIK EYLEM YAPMA ÜZELLİĞİNİ KAYBETTİ

TÜRK-İŞ'ten de çok fazla bir şey bekleyemiyorum, çünkü sendikacılık eylem yapma özelliğini kaybetti Türkiye'de, eylem yapma özelliğini kaybetti.Sendikacılık önemli faaliyet ama sendikacılığın fonksiyonu maalesef ortadan kalktı çünkü ne kadar demokrasi o kadar sendikal mücadeledir. Öyle bir ortam yok maalesef. Dolayısıyla burada, zaten o Asgari Ücret Tespit Komisyonunda çoğunluk Hükûmet yanlısı, işveren yanlısı olduğu için TÜRK-İŞ o komisyonda hangi rakamı ortaya koyarsa koysun eylem gücünü sahaya yansıtmadığı sürece bir şey alabilmesi mümkün değil. Yani dediğiniz olacak ama istirham ediyorum: Bu ülkede aklı başında insanların, maliyecilerin, efendim, para politikalarını takip eden insanların bir hedef ortaya koyması lazım yoksa asgari ücretin sonucunu her yıl böyle tombaladan ne çıkacak şeklinde bekler dururuz, vatandaşın da refahını artırmamız mümkün olmaz diyorum.

TÜRKİYE'NİN LİDER MEMUR ADAYI SİTESİ KAMU BÜLTENİ İLE ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA SON DAKİKA GELİŞMELERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA VE KATIL.