Zoom Meeting Uygulaması Kart Bilgilerini mi Çalıyor?

Zoom Meeting adlı uygulama ne kadar güvenilir? Zoom programı kart bilgilerini mi çalıyor? Zoom uygulaması nedir ve nasıl kullanılır? Uygulama ücretli mi?

Zoom Meeting Uygulaması Kart Bilgilerini mi Çalıyor?

Zoom uygulaması kart bilgilerini mi çalıyor? Güvenli mi?

Korona nedeniyle okullarda uzaktan eğitim uygulanıyor. Öğrenciler evlerinde internet üzerinden derslerini görüyor. 

Bu kapsamda bazı bilgisayar ve mobil uygulamalar da kullanılıyor. internet Üzeriden toplu olarak görüntülü iletişim kurmaya yarayan bir program öğretmenler ve öğrenciler tarafındna kullanılırken bir iddia ortalığı karıştırdı. 

Zoom  adlı program ile öğretmenler ve öğrenciler görüntülü ders işleyebiliyorlar. Söz konusu program https://zoom.us/ adresinden ücretsiz bir şekilde indiriliyor ve bilgisayara kurulabiliyor. 

Ücretsiz şekilde indirilen program , kolay yapısı ile kullanılabiliyor. 

Programı indirdikten sonra programda bulunan start butonu ile canlı ders için ilk adım atılı ve new meeting ile sanal sınıf oluşturulur. Daha sonra ID numaraları ile öğrenciler derse eklenir. 

KREDİ KARTI BİLGİLERİ İSTİYOR MU?

Uygulama ilk olarak indirip kurmak ücretsizdir. Yani Zoom programı ile kredi kartı bilgilerinizi girmeden sınırlı sayıda kişi ile birlikte 40 dakikalık bir görüşme veya ders yapabilirsiniz.

HESAPLARDAN PARA KESİLDİ 

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, ısrarla EBA’yı tavsiye etse de yurt genelinde çok sayıda il, ilçe ve okul müdürü öğretmenleri yurt dışı bağlantılı online ders yapma imkanı sağlayan programlara yönlendiriyor.

Bu programlardan biri de Zoom Meeting. İzmir, Yalova, Muğla gibi birçok ilin milli eğitim müdürlüğü Zoom programının ücretsiz olduğunu vurgulamıştı ancak programı kullanan öğretmenlerin bazılarının hesaplarından 58.5 dolar kesildi. 

ACİL TOPLANTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu durum sonrası bugün sabha saatlerinde 81 şehirde bulunan il milli eğitim müdürlerini acil toplantıya çağırdı. 

Bakanlığın, Zoom programının sahibi şirketle bir anlaşması olmadığı gibi bir talimatı da bulunmadığının altı çizildi. 

Sorumlular hakkında MEB’in soruşturma açması ve Bakan Selçuk’un toplantısı sonrası öğrenci ve öğretmen güvenliği için uygulama üzerinden canlı ders anlatımına yasak getirilmesi talimatı verilmesi bekleniyor.

Sputnik 'in aktardığı bilgide şu ifadelere yer verildi:

Türk Ceza Kanunu'na göre suç 
Sisteme öğretmenlerin hesap ve öğrencilerin de kişisel bilgilerinin giriş yapılarak kullanılması nedeniyle, bilgiler programı yöneten uluslararası şirketin eline geçmiş oldu. 

Öğrencilerin çoğu reşit olmadığı için kişisel verilerin işlenebilmesi için 6698 sayılı Kanunun 10. maddesine uygun olarak bilgilendirme yapılıp Kanun da belirtilen diğer işleme şartları yoksa velilerin açık rızasının alınması zorunluluğu bulunuyor. Zoom programının kullanımı yasak değil.

*Ancak, MEB’in kullanılması yönünde resmi talimatı olmadığı ve sistem yöneticisi olarak da programa girip öğrencileri davet eden öğretmenler göründüğü için bir öğrencinin kişisel verisinin sızması durumunda yasal sorumluluk, sisteme giren ve dersi veren öğretmenin üzerine kalıyor.

*Uzaktan eğitim platformlarında, öğrencilerin ad ve soyadları gibi kişisel verilerin ve ses ve görüntü gibi biyometrik veri niteliğinde olan özel nitelikli kişisel verilerin işleniyor. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 5 inci maddesinde kişisel verilerin işlenme şartları, 6’ncı maddesinde ise biyometrik verilerinin dahil olduğu özel nitelikli kişisel verilerin işlenebilme şartları belirleniyor.

*Uzaktan eğitim amacıyla kullanılan yazılımların bir çoğunun bulut hizmeti aracılığıyla hizmet veriyor ve veri merkezlerinin çoğunlukla yurt dışında bulunuyor. Bu da kişisel verilerin korunmasında öngörülemeyen ihlallere sebebiyet verebiliyor. Kullanılan platformların gerekli güvenlik tedbirleri alıp almadıkları Kişisel Verileri Koruma Kurulunca 2018’de alınan kararlara uyumayabilir.

*Veri merkezleri yurt dışında olan platformların kullanılması durumunda, yurt dışına veri aktarımın söz konusu olacağı bu hususta da Kişisel Verileri Koruma Kanunun 9. Maddesinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

New York'ta yasaklandı
Geçen hafta cinsel içerikli, ırkçı nefret söylemi içeren mesajlar bir anda sosyal medyada yayılan ve hacklenen şirket hakkında New York Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı, ve şehirdeki öğrencilerin Zoom kullanımına yasak getirildi. "

KREDİ KARTI BİLGİLERİNİ ÇALIYOR MU?

Çin menşeli uygulamanın kart bilgilerini çalıp çalmadığı konusunda bir açıklama ya da bilgi yok. Ancak Google, Youtube, Facebook gibi uygulamalara ne kadar güvenilirse buna da o kadar güvenilir. 

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA