Yunanistan Türkiye’yi UNESCO’ya Şikayet Etti

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, tarihi Ayasofya Camii'nin kapısında meydana gelen tahribat nedeniyle UNESCO ile görüştü.

Yunanistan Türkiye’yi UNESCO’ya Şikayet Etti

Ayasofya Camii’nin kapısında yaşanan tahribat Yunanistan’ı harekete geçirdi. Konu hakkında UNESCO ile görüşme yapan Yunanistan Başbakanı, Türkiye hükümetinden de tahribat ile ilgili açıklama yapmasını isteyeceklerini bildirdi.

Ayasofya Camii'nin tarihi İmparator Kapısı'nda meydana gelen tahribat gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılan tahribat hakkında güvenlik zafiyetinin olmadığı açıklaması yapıldı. Açıklamada, "Oluşan tahribatta bir güvenlik zafiyeti söz konusu değildir. Ayasofya, 1484 yıldır nasıl ayakta kaldı ise geleceğe de aynı ihtişamı ile bir mabet olarak taşınacaktır" denildi.

‘Saygısızlık’ Dedi

Yunanistan internet haber sitesi GreekReporter'a göre konu hakkında görüntüleri inceleyen Yunanistan Başbakanı Miçotakis, konuyu BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'ne taşıdı. Yunan basınında yer alana haberlere göre Miçotakis, UNESCO Direktörü Audrey Azoulay ile telefonda görüştü ve tahribattan dolayı yaşandığı üzüntüyü ifade etti. Tahribatı ‘saygısızlık’ olarak değerlendiren Yunanistan Başbakanı, tarihi yapının bütünlüğüne ve evrensel karakterine zarar verdiğini belirtti.

Türkiye’den Açıklama İstenecek

Yunan kaynaklarından yapılan açıklamada UNESCO direktörünün Ayasofya'nın 2020 yılında camiye çevrilmesi kararına ilişkin endişelerini tekrar dile getirdiği ve Türkiye hükümetinden tahribat ile ilgili bir açıklama yapmasını isteyeceği belirtildi.