Yeni Duyuru Yayımlandı! Yıl Sonuna Kadar Ödeyenin Gecikme Cezaları Silinecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının yıl sonuna kadar ödenmesi halinde vatandaşların prim borcu gecikme cezalarının silineceğini açıkladı.

Yeni Duyuru Yayımlandı! Yıl Sonuna Kadar Ödeyenin Gecikme Cezaları Silinecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ocak 2012 yılında hayata geçen Genel Sağlık Sigortası uygulamasının ülkemizde bugün nüfusun yüzde 99.1'ini kapsadığını, bununla birlikte, birikmiş genel sağlık sigortası prim borçları olan vatandaşlara faizsiz ödeme imkanının getirildiğini söyledi.

Zehra Zümrüt Selçuk, GSS prim borcu geciken vatandaşların 31 Aralık 2018 tarihine kadar borçlarını ödemesi halinde prim borcunun gecikme cezası ve zammının silineceğini açıkladı.

Selçuk,"Sağlık hizmetlerine erişemeyen hiçbir vatandaşın kalmaması hedefi ile başlatılan zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması 1/1/2012 yılında hayata geçirilmiş olup bu tarihten itibaren herhangi bir sağlık güvencesi bulunmayan kişiler genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bugün ülkemizin %99,1'i genel sağlık sigortalısı olarak sağlık hizmetlerinden faydalanmaktadır. Bununla birlikte, birikmiş genel sağlık sigortası prim borçları olan vatandaşlarımız için de faizsiz ödeme imkanı getirilmiştir. Bu kapsamda birikmiş genel sağlık sigortası prim borçlarını 31/12/2018 tarihine kadar ödeyen vatandaşlarımızın 2018 yılı Nisan ayı ve öncesine ait ödenmemiş prim borçlarının gecikme cezası ve gecikme zammı silinecektir. Ancak 31/12/2018 tarihine kadar söz konusu prim borçlarının ödenmemesi halinde bu borçlara geçmişe yönelik gecikme cezası ve gecikme zammı ekleneceği için vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimde sağlanan bu imkanı kaçırmamasını tavsiye ediyorum." dedi.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.