Yeni Askerlik Sisteminde Askerlik Süreleri, Bedelli Askerlik Eğitim Süresi, Yaş Kriteri ve Daha Fazlası

Yeni askerlik sistemi çalışmalarında sona geliniyor. Yeni askerlik sistemiyle birlikte bedelli askerlik sürekli hale gelecek, bedelli askerlik ücretinin asgari ücrete endekslenmesi ya da yedek subayların askerlik süresi içinde alacakları ücrete sayılması, temel eğitim süresi, askeri askerlik süresi ve daha fazlası netleşiyor.

Yeni Askerlik Sisteminde Askerlik Süreleri, Bedelli Askerlik Eğitim Süresi, Yaş Kriteri ve Daha Fazlası

Yeni Askerlik Sisteminde Parasını Ödeyen 1 Aylık Askerlik Yapacak

Yeni askerlik sisteminde temel askerlik süresi bir ay , kısa dönem askerlik 6 ay, uzun dönem 9 ay ya da 12 ay olarak düzenlenecek. Üniversite mezunlarına yedek astsubaylık imkanları getirilecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın son kabine toplantısında sunumunu gerçekleştirdiği yeni askerlik sistemine ilişkin detaylar ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Milli Savunma Bakanlığı'nca hazırlanan taslakta 3 ay olarak belirlenen temel askerlik eğitimi süresini uzun bulduğu ve sürenin kısaltılmasına yönelik talimat verdiği belirtiliyor.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre taslaktaki bazı maddeler şu şekilde olacak: 

  • Askere gidecek olanlar, bir aylık temel askerlik eğitimini aldıktan sonra belli bir ücret karşılığında askerliklerini tamamlamış sayılacaklar.
  • Böylece bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale getirilecek.
  • Bedelli miktarının asgari ücrete endekslenmesi veya yedek subayların askerlik süresi içinde aldıkları ücrete göre bir rakam belirlenmesi formülü tartışılıyor.
  • Bedellide yaş kriteri olmayacak.
  • Üniversite mezunu olmasına rağmen yedek subaylığa uygun olmayanlar, isterlerse askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilecek.
  • Üniversite mezunlarından er olarak askerlik yapacakların süresinin altı ay, yedek subay veya yedek astsubay olan üniversite mezunlarının askerlik süresinin ise dokuz veya 12 ay olması planlanıyor.
  • Yeni sisteme göre askerlerin, askerlik süresi boyunca eş ve çocuklarının da genel sağlık sigortası kapsamına alınması öngörülüyor.
  • Meslek lisesi mezunları veya belli meslek grupları için askerliklerini çalışarak tamamlama imkanı da getirilecek. Askerde mesleğini icra edeceklere ücret ödemesi de yapılacak.
  • Askere almalar, TSK'nın yıllık 500 bin er ve erbaş ihtiyacının altına düşmeyecek şekilde planlanacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ