Yeni Askerlik Sistemi Düzenlemesi Meclise Geliyor

Yerel seçim sürecinin tamamlanmasının ardından TBMM'ye geleceği açıklanan Yeni Askerlik Sistemi için bekleyişte sona eriyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından daha önce detayları kamuoyu ile açıklanan yeni askerlik sistemi düzenlemesi önce Milli Savunma Komisyonu'na daha sonra da TBMM Genel Kurulu'na gelecek. Komisyonda ya da genel kurulda düzenlemeyle ilgili değişiklikler olabileceği gibi düzenlemenin MSB ve ilgili bakanlıklar tarafından yapılan taslağın kabulü şeklinde de geçebileceği belirtiliyor.

Yeni Askerlik Sistemi Düzenlemesi Meclise Geliyor

Yerel seçim sürecinin tamamlanmasının ardından TBMM'ye geleceği açıklanan Yeni Askerlik Sistemi için bekleyişte sona eriyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından daha önce detayları kamuoyu ile açıklanan yeni askerlik sistemi düzenlemesi önce Milli Savunma Komisyonu'na daha sonra da TBMM Genel Kurulu'na gelecek. Komisyonda ya da genel kurulda düzenlemeyle ilgili değişiklikler olabileceği gibi düzenlemenin MSB ve ilgili bakanlıklar tarafından yapılan taslağın kabulü şeklinde de geçebileceği belirtiliyor.

02 Nisan 2019 Salı 21:28
Yeni Askerlik Sistemi Düzenlemesi Meclise Geliyor

Yeni Askerlik Sistemi Düzenlemesi Meclise Geliyor

Yerel seçim sürecinin tamamlanmasının ardından TBMM'ye geleceği açıklanan Yeni Askerlik Sistemi için bekleyişte sona eriyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından daha önce detayları kamuoyu ile açıklanan yeni askerlik sistemi düzenlemesi önce Milli Savunma Komisyonu'na daha sonra da TBMM Genel Kurulu'na gelecek. Komisyonda ya da genel kurulda düzenlemeyle ilgili değişiklikler olabileceği gibi düzenlemenin MSB ve ilgili bakanlıklar tarafından yapılan taslağın kabulü şeklinde de geçebileceği belirtiliyor. 3600 Ek Gösterge ve beklenen diğer düzenlemelerinde  meclis mesaisinin başlamasının ardından TBMM'de olması bekleniyor. 

Milli Savunma Bakanı Akar Yeni Askerlik Sistemiyle İlgili Aşağıdaki Açıklamaları Yapmıştı: 

Burada birinci iş öncelikle risk, tehdit ve tehlikelere karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) etkinliğine, caydırıcılığına ve saygınlığına halel getirmeyecek şekilde fakat diğer taraftan da gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir optimizasyona çalıştık. Kalıcı ve öngörülebilir bir sistem olmasına gayret gösterdik. Her sene bazı hallerde gençlerimizin, anne babaların ‘Ne olacak, yarın ne çıkacak’ endişesine kapılmadan; gençlerimiz eğitimini, öğrenimini, meslek hayatını sürdürsün, mesleki planlamalarını yapsınlar, anne babalar çocuklarının geleceğiyle ilgili planlamasını yapabilsin şeklinde bir noktaya gitmeye çalıştık.Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak. Yurtdışında bulunanlar için 2 bin Euro olan dövizli askerlik ücreti ise 5 bin 113 Euro olacak.Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz 1 ay temel askerlik yapacak.

FAZLE BEDELLİ ASKERLİK YAPMAK İSTEYEN OLURSA KURA ÇEKİLECEK

Bedelliye ayrılanlarla beraber başlangıçta bu müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar.1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

6 AY BİTTİKTEN SONRA KALMAK İSTER MİSİNİZ SORUSU SORULACAK

Bir ay temel eğitimi müteakip diğer lise mezunu ve altı gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda askerlik yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere ‘Kalmak ister misiniz?’ diye soracağız. Bu süre zarfında hem 1 ayda hem 5 ayda sadece harçlık alacaklar. Bu 6 ay bittikten sonra istekli oldukları, uygun oldukları, gerekli sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde bir 6 aylık sözleşme yapacak. Bu maaşlı olacak. Gencimiz aynı görevde devam edecek fakat maaşlı olacak.

MAAŞLI SÜRE

Bu maaşlı süre, 6 ay bittikten sonra oradaki komutanların değerlendirmelerinde bu arkadaşımız, başarılı bulunduğu takdirde sözleşmeli er, uzman erbaş olabilecek. Ona müracaat edebilecek.Meslek yüksekokulu mezunları da yedek astsubay olabilecek. ‘Sen mesleğinden kopma, o mesleğe devam edin. Bunun da bir karşılığı var’ diyoruz. Bu gencimiz geldiğinde 2 ay temel askerlik sınıf eğitimi alacak. Daha sonra kıtalara gittiğinde 10 ay süreyle maaş alacak. Bu 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek, isterse durum ve şartları, hakkındaki değerlendirmeler uygunsa gerekli sınavları geçtiği takdirde astsubaylığa geçebilecek.Lisans ve lisansüstü eğitimi görenler yedek subay olabilecek. İki ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı görev yapacaklar. Lisans ve lisansüstü yedek subaylığa müracaat ettiler ama kadrolar doldu.

YEDEK ASTSUBAYLIK

İsterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay olabilecekler.Lisans ve lisans üzeri, meslek yüksekokulu bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla burada esnek model uygulamak suretiyle geçişler var. Herkes sonuna kadar çalışabilir, kendini geliştirebilir. Buraya gelen erbaş, er ve uzman erler olduktan sonra gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız, belli şartlardan sonra subay olabilecek. Dolayısıyla sistem kendi içinde; bütünlük içinde sürekli dönecek.İsteyenlere subay ve astsubay olma imkânı tanıyarak, tesadüfi değil, göre göre, anlayarak, içine sindirerek ve de sistem onu tanıyarak, subay, astsubay ve uzman kitlesinin oluşturulmasına katkı vereceğiz. Anlatmaya çalıştığım hususların tamamını Milli Savunma Bakanlığı web sayfasına koyacağız. Sorular olursa tweet’lerle cevap vermeye gayret edeceğiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Melih 2019-04-02 21:38:56

Şuan silah altında olanların askerlik süresi kısalacak mı?

Avatar
Bekir 2019-04-02 21:38:09

Iyide. Bu meclis ne zmn toplanacak arkadas dort gözle bekliyoruz

Avatar
Emre 2019-04-02 21:48:03

Önce sözleşmeli erlik sistemini düzelteinler.Herkes mağdur durumda.Bu gidişle sözleşmeli erlik kalmayacak.

Avatar
Ahmet 2019-04-02 21:49:46

Herhangi bir tarih belli değilmi? yada tarih neden verilmiyor? Hepimiz merakla bekleyişteyiz.

Avatar
Ferhat 2019-04-02 21:52:35

Ben mayıs celphinde askere gidiyorum ocak ayında 2 yıllık üniversite mezunu olcam astsubayliga gecebilirmiyim

Avatar
Fethi 2019-04-02 21:54:44

Kac aydir bu yedek astsubayligi bekliyoruz inşAllah olur

Avatar
Onur 2019-04-02 22:12:55

Aynı haberler tekrarlanıyor farklı bişey yok

Avatar
Emre 2019-04-02 22:27:11

Umarım bir an önce gelir meclise arkadaşlar instgramdan fotoğrafların altına yorum yapalim