Yem Üretimi ve Satışı Yapan Firmalarla İlgili Soruşturma Tamamlandı

Rekabet Kurulu, yem üretimi ve satışı yapan 4 şirkete toplam 159 milyon lira ceza kesti.

Yem Üretimi ve Satışı Yapan Firmalarla İlgili Soruşturma Tamamlandı

Rekabet Kurumu, iletilen ve sayısı gün geçtikçe artan şikayetler sonrası yem üretim firmalarıyla ilgili soruşturma başlatmıştı. O Soruşturma bugün tamamlandı. Buna göre 4 firmaya 159 milyon 391 bin lira idari para cezası verildi.

Soruşturma yem firmalarının anlaşma ve uyumlu eylemde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun´u ihla edip etmediklerinin tespit edilmesine yönelik başlatılan soruşturma tamamlandı. 7 firma hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 4 firmaya ceza kesilirken, 3 şirkete ceza uygulanmasına yer olmadığına karar verildi.

Rekabet Kurulu'ndan yapılan açıklamada;

"Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş.,

C.P. Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş.,

Matlı Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş.,

Erişler Yem San. ve Tic. A.Ş.

Unvanlı teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal ettiklerine, bu nedenle 4054 sayılı Kanun'un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İle Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik'in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca idari para cezası verilmesine," ifadeleri yer aldı.

Ceza Kesilmeyen Firmalar

Ayrıca "Gürsoy Yem Gıda ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş., E.R. Yem Gıda Tarım Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. ve Rtm Tarım Kimya San. ve Tic. A.Ş.'nin 4054 sayılı Kanun'u ihlal ettiğine ilişkin bilgi ve belgeye ulaşılamadığından anılan teşebbüslere Kanun'un 16. maddesi çerçevesinde idari para cezası uygulanmasına yer olmadığına”  karar verildi.