Yargıtay'dan Flaş 'Asgari Ücret' Kararı : Hayatın Olağan Akışına Aykırı

Yargıtay, kıdemli ve vasıflı işçilere asgai ücret verilmesinin hayatın olağan akışına ters olduğu yönünde karar verdi. Çalıştığı mermer ocağından kovulan bir işçi, asliye hukuk mahkemesinin yolunu tuttu.

Yargıtay'dan Flaş 'Asgari Ücret' Kararı : Hayatın Olağan Akışına Aykırı

Yargıtay, kıdemli ve vasıflı işçilere asgai ücret verilmesinin hayatın olağan akışına ters olduğu yönünde karar verdi. Çalıştığı mermer ocağından kovulan bir işçi, asliye hukuk mahkemesinin yolunu tuttu.

17 Aralık 2018 Pazartesi 20:28
Yargıtay'dan Flaş 'Asgari Ücret' Kararı : Hayatın Olağan Akışına Aykırı

Yargıtay, kıdemli ve vasıflı işçilere asgai ücret verilmesinin hayatın olağan akışına ters olduğu yönünde karar verdi. Çalıştığı mermer ocağından kovulan bir işçi, asliye hukuk mahkemesinin yolunu tuttu. İş sözleşmesinin haksız şekilde işveren tarafından feshedildiğini söyleyen işçi, kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla mesai, hafta tatili ve ulusal bayram ve genel tatil ücret alacaklarını talep etti. İşveren ise işçi ile şirket arasında imzalanan sözleşmeyi öne sürerek, davacının asgari ücret miktarıyla anlaştığını, fazla mesai alacaklarının da aylık ücretin içerisinde olduğunun taraflar tarafından kabul edildiğini savundu. Yargıtay ilgili işçinin vasıflı olduğunu söz konusu işçiye asgari ücret verilmesinin hayatın genel akışına ters olduğuna karar verdi.

Yargıtay kararında,  şu ifadeler yer aldı:"Çalışma hayatında daha az vergi ya da sigorta primi ödenmesi için zaman zaman iş sözleşmesi veya ücret bordrolarında gösterilen ücretlerin gerçeği yansıtmadığı görülmektedir. Bu durumda gerçek ücretin tespiti önem kazanır. İşçinin kıdemi, meslek unvanı, fiilen yaptığı iş, işyerinin özellikleri ve emsal işçilere ödenen ücretler gibi hususlar dikkate alındığında imzalı bordrolarda yer alan ücretin gerçeği yansıtmadığı şüphesi ortaya çıktığında, bu konuda şahit beyanları gözetilmeli ve işçinin meslekte geçirdiği süre, işyerinde çalıştığı tarihler, meslek unvanı ve fiilen yaptığı iş bildirilerek, ilgili işçi ve işveren kuruluşları ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı internet sitesinde bulunan 'Kazanç bilgisi sorgulama' ekranından emsal ücretin ne olabileceği araştırılmalı. Tüm deliller birlikte değerlendirilerek bir sonuca gidilmelidir. Temyize konu davada, davacı dava dilekçesinde, aylık net 1.650 TL ücret aldığını iddia etmiş, davacının asgari ücretle çalıştığını savunmuştur. Mermerciler, madenciler derneği ilk kez çalışan işçilere günlük 40 - 50, 00 TL 2013 yılı için, ustalara ise 65 - 80 TL ücret ödendiğini bildirilmiştir. Davacı tanıkları davacının aylık net 1.650 TL ücretle çalıştığını beyan etmişler ise de her iki davacı tanığının işverenle husümeti bulunmaktadır. Dönemin asgari ücreti 638,70 TL brüt, 503,26 TL nettir. Mahkemece davacının 1.650,00 TL net ücret ile çalıştığı kabul edilerek hesaplanan dava konusu alacaklar hüküm altına alınmıştır. Ancak davacı tanıkları husumetli tanıklar olduğu gibi ücretin belirlenmesine ilişkin emsal ücret araştırması da yeterli değildir. Mahkemece davacı işçinin meslekte geçirdiği süre, işyerinde çalıştığı tarihler, meslek unvanı ve fiilen yaptığı iş bildirilerek ilgili işçi ve işveren kuruluşları ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı internet sitesinde bulunan 'Kazanç bilgisi sorgulama' ekranından emsal ücretin ne olabileceği araştırılmalı neticeye göre bütün deliller yeniden bir değerlendirmeye tabi tutularak sonuca gidilmelidir" 

Son Güncelleme: 17.12.2018 20:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.