Veli Ağbaba'dan 'Maaşlara Zam' Çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, halkın temel besin maddeleri için yaptığı harcamalar ve asgari ücretle çalışan kişilerin alım güçlerini değerlendirdiği bir rapor hazırladı.

Veli Ağbaba'dan 'Maaşlara Zam' Çağrısı

Raporunda vatandaşların zor durumda kalabilecekleri, alım gücünün günden güne düşeceğini belirten Ağbaba, çalışanların daha fazla mağdur edilmemesi için maaşlarda düzenlemeye gidilmesi gerektiğini söyledi.

Asgari ücretlilerin 1603 TL'lik maaşları ile Ağustos 2018'de Ocak ayına göre 3 bin adet daha az yumurta , 32 kg daha az pirinç, daha az peynir, daha süt alabildiğine vurgu yapan Ağbaba, "Kriz en çok vatandaşın mutfağını vurdu.İnsanların en temel ihtiyaçları olan gıda harcamalarında kısıntıya gitmelerine sebep oldu.İğneden ipliğe her şeye yapılan zamlar, açlık sınırının bile altında verilen asgari ücretlileri perişan etti. Çalışanların maaşlarında düzenlemeye gidilmez ise önümüzdeki günlerde krizin çok daha derin etkileri görülmeye başlanacaktır" ifadelerini kullandı. Ağbaba tarafından Krizin Etkileri başlığı altında yayımlanan raporda ayrıca şu ifadeler yer alıyor :

Ağustos ayı enflasyon verileri son 14 yılın zirvesinde yer alarak yüzde 17.90 oranında gerçekleşmiştir. Ayrıca Merkez Bankası yaptığı son açıklamaya göre yıl sonu enflasyon oranı beklentisi ise yüzde 19.6 olarak tahmin edilmektedir. Ülkemizde 24 Haziran seçimleri öncesinde başlayan ve sonrasında etkisini giderek hissettiren ekonomik daralma ve en nihayetinde ortaya çıkan ekonomik kriz gündelik yaşamda etkisini artırarak göstermektedir. Kur krizine bağlı olarak TL değerinde yaşanan hızlı düşüş, halkı gündelik yaşam gereksinimlerinin karşılaması noktasında oldukça zorlamaktadır. Enflasyon oranında görülen yüksek eğilim başta tüketim ürünleri olmak üzere birçok ürüne yeni zamlar yapılmasına yol açmıştır.

ASGARİ ÜCRETLİ YOKSULLUK VE AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Asgari geçim ücretinin yoksulluk ve açlık sınır altında kalması, yapılan zamlar ve vergi sisteminde yaşanan adaletsizlikler ülkemiz de çalışan milyonlarca kişiyi daha da zor duruma düşürmektedir. Açlık sınırı 2 bin lira Döviz kuru karşısında günden eriyen ücretler ve halkın ekonomik alanda gerileyen alım gücü kendini en çok temel besin maddeleri üzerinde etkisini göstermektedir. Gündelik yaşamın pahalılaşması neticesinde ülkemiz de açlık ve yoksulluk sınırı altında çalışan milyonlarca kişinin ‘mutfak masraflarının her geçen gün daha da artmasına ve sofradaki temel besin maddelerinin daha da azalmasına sebep olmaktadır. Sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin son raporlarına göre Ağustos ayı içerisinde açlık sınırı ortalama 2.000 TL sınırına dayanırken, yoksulluk sınırı ise yaklaşık olarak 6.000 TL ve üzeri olarak hesaplanmaktadır.

1.603 TL Asgari ücret ile geçinin 4 kişilik bir ailenin aylık mutfak harcamalarında yaşanan değişimler ve ailelerin aylık mutfak masraflarına yönelik yapılan harcamaların değişimleri Ocak -Ağustos ayları arasında; Yukarıda verilen temel besin maddelerinin Ocak ve Ağustos ayı arasında ki fiyat farklarında yaşanan değişim neticesinde, Asgari ücret ile geçinen 4 kişilik bir ailenin mutfağında ki temel besin gıda oranlarının alımında ki düşüş dikkat çekmektedir.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA