Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan 'İzmir' Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2019 Yılının Yatırım programları çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi için 30 bin lira ayrıldığına yönelik basında yer alan iddialara yanıt verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan 'İzmir' Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2019 Yılının Yatırım programları çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi için 30 bin lira ayrıldığına yönelik basında yer alan iddialara yanıt verdi. Ulaştırma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada ilgili haberler ve sosyal paylaşımların gerçekleri yansıtmadığına dikkat çekilirken, Türkiye'de son 16 yılda tüm ulaşım ve iletişim altyapısına 530 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldığı, İzmir'e 17 milyar liralık yatırımın da bu süreçte aktarıldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı: 

Bu süreçte Konak Tüneli, Sabuncubeli Tüneli, İzmir Çevre Yolu, Bornova-Turgutlu-Salihli Bölünmüş Yolu, Bergama-Soma-Akhisar Bölünmüş Yolu, Kemalpaşa-Torbalı Bölünmüş Yolu gibi önemli projeler tamamlanmıştır. Yine bu süreçte dünyanın en büyük karayolu projelerinden biri olan İzmir - İstanbul Otoyolu (Osmangazi Köprüsü dahil) projesi ve Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu gibi önemli projeler tamamlanma aşamasına getirilmiştir.

Ayrıca Türkiye'nin ilk metro standartlarında şehiriçi banliyö sistemi olan İZBAN, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında kurularak 2010 yılının ağustos ayında hizmete verilmiş, kısa sürede İzmir'in toplu ulaşımının ana omurgası olmuştur.

Bununla birlikte İzmir'de Halkapınar-Otogar Metro Bağlantısı yapımı da Bakanlığımız tarafından üstlenilmiştir. Söz konusu projenin yatırım tutarı 2 milyar 334 milyon 22 bin liradır. Güncel proje bedeliyle 2019 Yatırım Programı'na dahil edilmiş olup, ihale ilanına çıkılacaktır. Yapımının ihale edilmesi 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan proje aynı zamanda Cumhurbaşkanımız tarafından seçim beyannamesinde açıklanmıştır. Söz konusu haberlerde yer aldığı gibi 30 bin lira ayrıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.