Türkiye'nin Gündemine Bomba Gibi Düşmüştü! Palu Ailesiyle İlgili Flaş Karar!

Son Dakika... Palu ailesiyle ilgili flaş gelişme. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı , Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen 'Palu Ailesi' gizemiyle ilgili 'Yayın yasağı' talebinde bulundu. Talep kabul edildi...

Türkiye'nin Gündemine Bomba Gibi Düşmüştü! Palu Ailesiyle İlgili Flaş Karar!

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Körfez ilçesinde 11 yıl önce kaybolan ve katledildiği öne sürülen anne ile kızın bulunmasına yönelik çalışmalarla ilgili açıklama yayımladı, ayrıca Palu ailesi haberlerine yayın yasağı getirildi. Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı, Meryem Tanhal'ın kaybolmasına ilişkin yürütülen soruşturma çerçevesinde yayın yasağı talebinde bulundu. Başsavcılık makamı, soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla soruşturma tamamlanana kadar dosya kapsamı hakkında yazılı, görsel, sosyal medya ile internet ortamındaki tüm yayınların yapılmasına yasaklama talebinde bulundu. Körfez Sulh Ceza Hakimliği ise yayın yasağı talebinin kabulüne karar verdi.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi : 

Kayıp olduğu iddia edilen Meryem Tanhal'ın 2008 yılı Kasım ayında Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı'na müracaat ederek 'eşi Ahmet T. ve eşinin akrabaları olan E.T., E. T., H.T., U. T. ve Y.Ş. isimli kişilerin kendisini uyuşturucu haplar ve iğnelerle etkisiz hale getirip başka kişilere pazarladıkları, organ ticareti yaptıkları, kendisinin bu duruma dayanamayarak küçük kızı Melike'yi de alarak Körfez'de yaşayan ailesinin yanına taşındığı, eşi olan Ahmet T.'nin kendisini İstanbul'a geri götürmek için Körfez'e geldiği, bu esnada babası olan Harun P. ile eşi Ahmet T. arasında kavga çıktığı ve babasının eşini öldürdüğü, bu olay üzerine eşinin ailesinin kendisini tehdit etmesi sebebiyle eniştesi Tuncer U.'ya ait bir aracın içerisinde ailece yaşamaya başladıkları' iddiasıyla şikayetçi olması üzerine Körfez Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı, soruşturma kapsamında, müşteki Meryem Tanhal'ın ağabeyi İsa P.'nin de 2008 yılının Aralık ayında Körfez Cumhuriyet Başsavcılığına 'Eniştesi Tuncay U.'nun aracında yaşadıkları dönemde bir gece saat 02.00 sularında kız kardeşi Meryem Tanhal'ın arabada olmadığını, öldürülen Ahmet T.'nin ailesinin kız kardeşini kaçırdığını' beyan ederek şikayetçi olduğu, kayıp Meryem'in annesi Hava P.'nin ilk ifadesinde, 'Kızı Meryem'in ölen eşinin ailesine bilgi sızdırdığı iddiasıyla damadı Tuncer U. tarafından yemek verilmeyerek ve darp edilerek cezalandırıldığını, bu nedenle kızının hastalandığını ve arabanın içerisinde vefat ettiğini' beyan ettiği, ancak daha sonra alınan ifadesinde 'Kızı Meryem'in kaybolduğunu, torunu Melike'nin ise annesinin kaybolmasından bir yıl sonra içine cin girdiği gerekçesiyle damadı Tuncer U. tarafından ispirto ve sirke içirilerek öldürüldüğünü, Sakarya ili Kuşça köyüne gömüldüğünü' belirttiği, küçük Melike ile ilgili soruşturmanın ayrılarak Karasu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği, kayıp Meryem hakkında yürütülen soruşturmanın delil elde edilememesi sebebiyle 2014 yılında takipsizlik kararıyla sonuçlandırıldığı anlaşılmıştır.

Kayıp Meryem'in 'Müge Anlı ile Tatlı Sert' isimli programda gündeme gelmesi üzerine bir izleyicinin kayıp Meryem'in ailesiyle eniştesinin aracında kaldığı dönemde, Meryem'i bir ağaca bağlanmış şekilde gördüğünü belirtmesi sebebiyle Körfez Cumhuriyet Başsavcılığımızca takipsizlik kararı kaldırılarak yeniden soruşturma başlatılmıştır. Televizyon programındaki beyanlar delil kabul edilerek 9 Ocak 2019 tarihinde kasten adam öldürme ve bu suça yardım suçlarından şüpheliler Emine U., Harun P., Ayşe P., İsa P., Hava P., Fatih P. ile kasten adam öldürme ve cinsel istismar suçlarından şüpheli Tuncer U. gözaltına alınmıştır. Kayıp Meryem'in cesedinin bulunabileceği yerlerde yapılan kazı çalışmalarından sonuç alınamamıştır.