Türkiye-Sırbistan Görüşmesi Sonrası Önemli ABD Açıklaması

Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen iki ülkenin Dışişleri Bakanları, ABD'nin Türkiye 'ye açtığı ekonomik savaş hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye-Sırbistan Görüşmesi Sonrası Önemli ABD Açıklaması

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile bir görüşme gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önemli açıklamalarda bulundu.
 

Bakan Çavuşoğlu 'nun açıklamaları şu şekilde;

"Münbiç'in ardından diğer bölgelere işletilecekti. Vardığımız mutabakat budur. Takvimde gecikmeler olsa da aksamadan süreç ilerliyor. Şimdi ortak devriyeye geçiliyor.

F-35 konusunda biliyorsunuz, yönetim 90 gün içinde rapor yazacak ve bu süreçte teslim olmayacak. Zaten ilk uçaklar teslim edildi. Ama bunların kendi iç prosedürü. F-35 konusunda zaten bir ortağıyız. Türkiye'de de üretim yapılıyor. "Ben istedim olmadı, Türkiye çıksın" gibi bir tarafın vazgeçeceği bir süreç değildir. Herkesin ortak olduğu bir proje, bu da devam edecek.

Varolan sorunların çözülmesi konusunda biz diplomasiyi işlettik. Sorunların çözümü konusunda önerilerde de bulunduk. Varolabilir sorun yaşanabilir, yarın yine yaşanabilir. Ama sorunun çözülmesi konusunda çaba sarf edeceksiniz, birlikte, karşılıklı, beraber hangi adımlar atılabilir? Bunlar konuşulur.

Ama ABD daha çok tehdit dili, ara ara bu konularda birlikte çalıştık, yol haritaları gitti geldi. Bu toplantılar yapıldı ama bu toplantılardan hemen sonra veya sonunda, önünde, ortasında bir bakıyoruz farklı bir açıklama, tehdit dili geliyor, bir dayatma anlayışı var. Onlara diyoruz ki, bu yaklaşımla bir yere varamayız.

ABD SORUNLARI ÇÖZMEK İSTEMİYOR

ABD ile Bahsegel yaşanan rahip anlaşmazlığında ABD'nin yanlışta direndiğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Hukuk var, her ülkenin yargısı var. İç hukuk var, bir de uluslararası sözleşmeler var Türkiye ve ABD'nin taraf olduğu. Tüm sorunlar çözülebilir ama dayatmayla tehditle değil.

Ben kendilerine de söyledim. Öyle görülüyor ki siz bu sorunları çözmek istemiyorsunuz, kendi siyasi kaygılarınızla hareket ediyorsunuz ve kendi seçimlerinize malzeme yapmak istiyorsunuz, bunu seçime kadar da uzatmak istiyorsunuz. Çünkü sergilenen tutumu izah etmek mümkün değil. Tamam kendi aralarında farklı kişilerden farklı açıklamalar geliyor. Onların içişleri diyebiliriz ama bizi de ilgilendirdiği, tüm dünyaya yansıdığı için bu konularda yorum yapma hakkımız var. Orada bir kaos var. Aynı kurum içinde bile bakan ve yardımcıları arasında farklı tutumlar gördük, görüyoruz. Bu da var ama öyle görünüyor ki, benim de izlenimim ABD bu sorunları çözmek istemiyor, seçimlerde bu konuları malzeme yapmak istiyor.

Ama bizim Amerikan halkıyla da bir problemimiz yok. Amerikan halkı da gerçekleri görmeye başladı."

BEŞİKTAŞ İLE PARTİZAN ARASINDA OYNANACAK KARŞILAŞMA

UEFA Avrupa Ligi elemelerinde temsilcimiz Beşiktaş, Sırp ekibi Partizan ile karşı karşıya gelecek. Karşılaşma ile ilgili Bakan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Beşiktaş Partizan ile elemelere çıkacak. İlk maç Belgrad’da ikinci maç İstanbul’da olacak. “İyi olan kazansın” deriz ya Beşiktaşımızın kazanmasını isteriz. Yine kendisi tabi Partizan’ı tutacaktır. Ben ilerde Beşiktaş zaferini güzel hatıralarla ansın diye Beşiktaş forması vermek istiyorum kendisine.

SIRP BAKAN' DAN AÇIKLAMA

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ise şu açıkamayı yaptı:  "Sırbistan hiçbir zaman Türkiye'ye karşı çalışacak bir koalisyonun içinde yer almayacaktır."

Kamubulteni.com  | Ankara