Trump'a Tepki Büyüyor : Türkiye'yi Kaybetmenin Bedeli Ağır Olacak

Amerika Birleşik Devletleri Yönetimi'nin Türkiye'ye yönelik ekonomik savaşın fitilini ateşlemesiyle ilgili CNN İnternational'da bir analiz yer aldı.

Trump'a Tepki Büyüyor : Türkiye'yi Kaybetmenin Bedeli Ağır Olacak

ABD yönetimine uyarılara yer verilen analizde Batının Türkiye'yi kaybetmenin bedelini çok ağır ödeyeceği ifadeleri dikkat çekti.  Türkiye ekonomisini, Trump tarafından hedef alınmasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

CNN International'da yayınlanan bir analizde ABD yönetimine ciddi uyarılara yer verilerek, "Türkiye'deki istikrarsızlık sınırlarının ötesinde sonuçlar doğurabilecek ve ülkeyi yöneten kim olursa olsun Türkiye'nin çekim merkezini Batı'dan Rusya, İran ve Avrasya'ya doğru kaydırmaya çalışacaktır" değerlendirmesi yapıldı. İngiltere merkezli Betgram Chatham House'da Türkiye Uzmanı Fadi Hakura imzasıyla yayımlanan bir haber analizinde, Türkiye'ye yönelik başlatılan ekonomik savaşın batı dünyasının istikrarını bozacağına yer verildi.

Hakura, "Türkiye muhtemelen artık ABD'yi güvenilir ortak ve stratejik bir müttefik olarak görmeyecek. Ülkeyi yöneten kim olursa olsun, yaralı bir Türkiye büyük olasılıkla çekim merkezini Batı'dan Rusya, İran ve Avrasya'ya doğru kaydırmaya çalışacak" ifadelerini kullandı. Ayrıca Hakura'nın analizinde "Türkiye olağanüstü durumda NATO'dan çekilmeyi ve Avrupa Birliği ile gümrük anlaşmasını sonlandırma gibi radikal değişimleri düşünebilir" vurgusu yaptı.

KAMUBULTENİ.COM -ANKARA