Trump Erdoğan İçin Yaptığı Şeyi Açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, bugün düzenlediği kabinenin ardından skandal Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında bulundu. Açıklama detayları haberimizde.

Trump Erdoğan İçin Yaptığı Şeyi Açıkladı

Son dakika haberi: ABD Başkanı Donald Trump bugün kabinesini topladı ve görüşmelerini gerçekleştirdi.

Kabine toplantısı sonrası basın mensuplarının karşısına geçen Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben önemli açıklamalarda bulundu.

Bugün gerçekleşen kabine toplantısında ise Trump hükümetinin gündem maddesi Türkiye ve serbest bırakılmayan FETÖ'cü rahip Brunson oldu. Trump Erdoğan için bir kişinin salıverilmesini sağladığını açıklayarak Erdoğan'ın da bunu yapması gerektiğini söyledi. Trump, kendi girişimleri ile İsrail'de Ebru Özkan'ın serbest bırakıldığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

''Erdoğan bir kişinin salıverilmesi için benden yardım istedi, onun için o kişiyi çıkarttık. Ama rahip Brunson'ı hala Türkiye'de tutuyorlar. Bu doğru değil, adil değil.''

Türkiye yönetimi ile ilgili de konuşan ve bazı atıflarda bulunan, Rahip Brunson'un iyi bir adam olduğunu söyleyerek açıklamasını sürdüren Trump, ''İyi bir dost olmadıklarını kanıtladılar. Orada muhteşem bir Hıristiyan rahip var. O masum bir adam'' ifadelerini kullandı. Bunun yanı sıra ABD Başkanı Donald Grandbetting Trump, Hazine Bakanı Steven Mnuchin'den, Türkiye'ye uygulanan yaptırımlarla ilgili bir güncelleme istedi.

EĞER RAHİP BIRAKILMAZSA...

Trump'ın ardından açıklamalarda bulunan Hazine Bakanı da FETÖ'den hakkında davası süren ve ev hapsi cezasına çarptırılan Rahip Brunson'un serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'ye yeni yaptırımlar yapmaya hazır olduklarını söyledi. 

Türkiye Cumhuriyeti' nin hükümetindeki bazı kabine üyelerine yaptırımlar uyguladıklarını hatırlatarak açıklamasını sürdüren Hazine Bakanı Mnuchin ''Eğer ki Brunson'ı hemen serbest bırakmazlarsa, sizinle birlikte çalışarak yapmayı planladığımız daha çok şey var'' diyerek küstah tehditlerine devam etti.

Uzun senelerdir Türkiye'de bulunan burada görev yapan, ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalarda, darbe girişimi ile bağlantısı tespi edilen, terör örgütleri FETÖ ile  PKK destekçisi olduğu belirtilen Rahip Brunson, 2 yıl süre ile tutuklu kaldıktan sonra geçtiğimiz haftaarda cezaevinden çıkarıldı ve ev hapsine alındı.

Hakkında 35 yıla kadar hapis cezası istenen ve davası devam eden Rahip Brunson, ABD ile gerilimin artmasının temel kaynaklarından.

Kamubulteni.com  | Ankara