Tokat’ta faaliyeti durdurulan hastane yeniden hizmet vermeye başladı

Tokat'ta, meydana gelen özel bir hastanenin yoğun bakım servisindeki felçli bir hastaya uygulanan şiddet görüntülerinin ardından kapatılan hastane bir hafta sonra faaliyete geçti.

Tokat’ta faaliyeti durdurulan hastane yeniden hizmet vermeye başladı

Tokat'ta gerçekleşen korkunç olayda özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde kaydedilen şiddet görüntüleri bir hafta önce sosyal medyada yayılmış ve büyük tepkilere sebep olmuştu. Sosyal medyada yayılan görüntüler hakkında soruşturma başlatılırken hastanenin faaliyetine de son verilmişti. Sağlık Bakanlığı yetkilileri soruşturmayı yürütürken, başta yoğun bakım hizmetleri olmak üzere, söz konusu hastanedeki tüm süreçler inceleyip denetlemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sonucunda sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılarak, hastanenin bugün itibarıyla hizmet vermeye devam etmesine müsaade edildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yazılı açıklama

Konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından açıklama gelirken yazılı açıklamada bulunuldu. Yazılı açıklamada "Uygunsuz davranış sergileyen sağlık personelinden biri 3 yıl süreyle meslekten men edildi. Süre sonunda göreve dönebilmesi için 18 aylık mesleki ve etik eğitimi alma ve yoğun bakım dışında açık serviste çalışabilme şartı getirildi. Bu kararın, geçerli mevzuat çerçevesinde Sağlık Meslekleri Kurulu tarafından verilmesi mümkün en ağır yaptırım olduğu bilinmelidir. Kurulun aldığı bu karar, sadece meslek icrası yönüyle ilgili olup, adli süreçten bağımsızdır. Diğerinin ise 6 aylık mesleki eğitimden sonra yoğun bakım dışında görevlendirilmesine karar verilmiştir" denildi.