Teknesi Yanaşmaya İzin verilmeyince CHP'li İlçe Başkanı Yüzerek Kıyıya Çıktı

1 Mayıs kutlamaları için Adalar'dan gelen teknenin Maltepe'ye yanaşmasına izin verilmeyince CHP'li İlçe Başkanı yüzerek kıyıya çıktı

Teknesi Yanaşmaya İzin verilmeyince CHP'li İlçe Başkanı Yüzerek Kıyıya Çıktı

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'ün de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişiyi taşıyan teknenin 1 Mayıs kutlama alanı olan Maltepe'de  iskeleye yanaşmasına polis engel oldu. Tekne 1 saate yakın denizde bekletildi. Bu durumu protesto eden CHP Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat, denize atladı ve yüzerek kıyıya ulaştı.

İstanbul Valiliği'nin Taksim'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına izin vermemesi nedeniyle, Maltepe meydanı işçi örgütlerinin eylem alanı olarak belirlenmişti. Bu nedenle geniş güvenlik önlemleriyle birlikte Maltepe'de vatandaşlar toplanmaya, işçi ve sivil toplum örgütleri de belirledikleri noktalarda bir araya gelerek alana doğru yürümeye başladı.

Bu sırada, Adalar Belediye Başkanlığı da her yıl yaptığı gibi bu yıl da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tüm İstanbul halkıyla kutlamak için bir tekne kiraladı. Büyükada'dan saat 10.30'da hareket eden teknede başta Adalar Belediye Başkanı CHP'li Erdem Gül ve CHP ilçe örgütü temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişi bulunuyordu. Ancak polis teknenin Maltepe'deki iskeleye yanaşmasına izin vermedi.

Tekne yaklaşık 1 saat denizde bekletildi. Duruma tepki gösteren CHP Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat denize atladı ve alkışlar eşliğinde yüzerek kıyıya çıktı.

Bu arada CHP yöneticilerinin temasları sonucu, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün izniyle tekne iskeleye yanaştırıldı. Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül de yaptığı açıklamada, belediyenin geleneksel olarak yer yıl tekne kiralayarak toplantı alanlarına gittiğini belirtti ve polisin bugünkü tutumunu eleştirdi. Gül, "Bir saat boyunca denizde dolaştırıldıktan sonra nihayet kıyıya çıkmamıza izin verildi. Adalar halkının da tüm İstanbullular gibi alanlarda kutlama yapmaya hakkı var. Bu engellenemez" dedi.