TBMM Adalet Komisyonu Başkanından Flaş 'Af' Açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Şehit Şerife Bacı öğretmenevinde basın mensuplarına gündemdeki meseleler ve af teklifine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanından Flaş 'Af' Açıklaması

"FETÖ KONUSUNDA YILLARDIR UYARIYORDUM"

Köylü, kendisinin 10 sene önce yaptığı uyarıların bugün gündeme geldiğini, Fetullahçı terör örgütü konusunda 10 yıl önceden insanları uyardığını söyledi. Köylü, "Bu FETÖ meselesini ben yıllardır söylerim. Bunlar, dini cemaat. Hayır, bunlar dini cemaat falan değil. Bugün ki cemaatlerin büyük bir kısmı belki istisnası vardır, ekonomik ve siyasi güç devşirme peşindedir. Din ile fazla alakası yoktur. Çünkü bir cemaatin başında birisi var. Şeyh'tir, Şıh'tır, erendir, ermiştir veya derviştir. Her ne olursa olsun. Amenna, kim kime inanır kime inanmaz o beni de ilgilendirmez. Hiç inanmayanda beni ilgilendirmiyor. Çünkü bizler, demokratik ve laik bir ülkedeyiz. Herkes kime inanıp inanmayacağını kendisi seçer. Bu bizi ilgilendirmez. Peki, eğer bu cemaatin başında bir kişi varsa, bu da Şeyh olsun diyelim. İnsanlar gidip bundan irşad alıyor. Dini bilgiler öğreniyorlar. Tasavvuf öğreniyorlar. Kendi iddialarına göre, ben yine inanmıyorum da bu tarafına. Bu da kabul. Arkadaş bunun şubesi olur mu başka bir yerde.

"AYGAZ BAYİSİ MİDİR BU?"

Aygaz bayisi midir? Arçelik bayisi midir bu? Kastamonu veya Çorum'daki temsilcisi falan diyorlar. Bu nasıl iş olur, bu dini cemaat midir? Şeyh Şab'an-ı Veli'nin temsilcisi mi vardı ya da Hacı Bayram Veli'nin, böyle bir şey olmaz. Onun için diyorum bunlar cemaat değil diye. Bunlar ekonomik ve siyasi güç devşirme peşindeler. İnsanlarında bunlara dikkat etmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

"ŞARTLI TAHLİYE DİYE İLGİLİ BİR TEKLİF GELMESİ BEKLENİYOR"

Milliyetçi Hareket Partisi'nce gündeme getirilen , kamuoyunca 'Af teklifi' olarak bilinen şartlı ceza indirimiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı , düzenlemeyle ilgili çalışmaların yapılabileceğini fakat düzenlemenin seçimden önce gündeme gelmeyeceğini söyledi. Köylü, "Af Yasasından ziyade İnfaz sisteminde değişiklik ya da şartlı tahliye diye ilgili bir teklif gelmesi bekleniyor. Bu konuda partilerin bir çalışma yapıp konsensus sağlaması gerekiyor. O gelmeden önce bunu gündemimize almamız mümkün değil. Bunu bana Adalet Komisyonu toplantısında söylediler gündeme alınması noktasında ama diğer partilerin, sadece AK Parti'nin değil söyleyeceği bir söz var ise ortaya çıkmadan bunu gündemimize almamız doğru olmazdı. Bunu kendilerine de izah ettim. Böyle bir şey olursa ve partiler birlikte çalışırsa ve böyle bir ihtimal dahi olsa bu artık seçimden sonraya kalır.

"SEÇİM PROPAGANDASI HALİNE GETİRİLMEMELİ"

Bunu seçim propagandası malzemesi haline getirmemek lazım. Böyle bir şey varsa bu çalışma sonuçlanır, bizim önümüze gelince de komisyonda bizlerde bunu görüşürüz" ifadelerini kullandı. Fetullahçı teröristlerin işgal girişiminin ardından 5 bin hainin görevden atıldığını, yargıda büyük boşluk oluştuğunu bu açığın kapatılması için çok sayıda alım yapıldığını söyleyen AK Parti Kastamonu Milletvekili, fakat alınan hakim ve savcıların tecrübesiz olduğunu, bazı hatalarda sıkıntılar olabileceğini söyledi.

"YARGIYA GÜVENDE AZALMA VAR"

Köylü, "Halk arasında yargıya duyulan güvende kısmen de olsa bir azalma var. Bu FETÖ olayından sonra 5 bine yakın hakim görevden ihraç edildi, o zaman büyük bir boşluk doğdu, bu boşluğu kapatmak içinde çok sayıda hakim alındı. Yeterince staj yapmadan, yeterince tecrübe yapmadan bu hakimler göreve başladı. Bilgisi ve tecrübesi az olan genç hakimler, elbette ki bazı kararlarda sıkıntılar var, bunların çözüm yeri de yargının kendi içerisindedir." dedi.