Sosyal Medyada Yayılmıştı! Kırklareli Valiliği'nden Şarbon Açıklaması

Kırklaeli Valiliği, sosyal medyada kısa sürede yayılan iddialarla ilgili yeni bir açıklama yayımladı.

Sosyal Medyada Yayılmıştı! Kırklareli Valiliği'nden Şarbon Açıklaması

Kırklareli Valiliği'nden yapılan açıklamada, son zamanlarda gerek sosyal medya, gerekse çeşitli basın yayın kuruluşları vasıtasıyla şehirde şabon hastalığı vakalarının görüldüğü iddialarının gerçekleri yansıtmadığı, Kurban Byaramından sonra et kesen ya da etle temasta bulunan vatandaşların hiç birinde şabon tespitine rastlanılmadığı belirtildi.

Valilik açıklamasında sadece kurban eti ile uğraşan ve ellerinde lezyon çıkan 57 vatandaşın durumunun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edildiği belirtildi.

RESMİ AÇIKLAMA

Son zamanlarda gerek sosyal medya, gerekse medya üzerinden ilimizde şarbon Hastalığı vakalarının görüldüğü iddiaları üzerine açıklamanın kamuoyu ile paylaşılması ihtiyacı duyulmuştur. Bahsi geçen iddia ve yanlış anlaşılmaya yönelik haber ve sosyal medya paylaşımlarının aksine, Kurban Bayramı'ndan sonra et kesen veya etle temasta bulunan vatandaşlarımız hastaneye başvurmuşlar ve yapılan tetkiklerde herhangi bir şarbon tespitine rastlanmamıştır. Sadece kurban eti ile uğraşan ve ellerinde lezyon çıkan 57 vatandaşımız, İl Sağlık Müdürlüğümüzce takip edilmekte olup, elinde lezyonu olan kişilerden viral örnek alınarak, Ankara Etlik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne gönderilmiştir. Ayrıca, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'müzce de çalışmalar devam etmekte olup, şarbon testi için gönderilen et numunesinin sonucu şarbon negatif çıkmıştır.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA