Son Dakika: Trump Yeni Orta Doğu Planını Açıkladı-Flaş Kudüs Detayı

ABD Başkanı Donald Trump bir son dakika açıklamasında bulundu. Trump yaptığı açıklamada Yüzyılın Anlaşması dediği yeni Orta Doğu planını açıkladı.

Son Dakika: Trump Yeni Orta Doğu Planını Açıkladı-Flaş Kudüs Detayı

ABD Başkanı 'ndan son dakika açıklaması.

ABD Başkanı Donald Trump bir son dakika açıklamasında bulundu. Trump yaptığı açıklamada, merakla beklenene ve yüzyılın anlaşması olacağı bildirilen yeni orta doğu planını dünya kamuoyuna duyurdu.

"İsrail dünyanın üzerindeki bir ışıktır." diyerek sözlerine başlayan Trump, "Tarihteki karanlık çağların tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz. Mahmud Abbas'la Beytüllahim'de biraraya geldim, daha iyi bir hayat, potansiyellerini gerçekleştirmeleri gerektiğini düşündüm. Dönüşte çözüm için çalışmaya karar verdim." dedi.

Bu vizyonun geçmişten farklı olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Trump, "Gerçekliğe dayanan 80 sayfalık planımız tarihe geçmiştir. Gerçekçi iki devletli çözüm ile Filistinin İsrial'in güvenliğine tehdidi azaltılacaktır.

İsrail ilk kez harita açıklanmasına izin verdi, bu cesur adım için Başbakan Netanyahu'ya teşekkür ediyorum. Detaylı net bir harita için komisyon kuracağız.
Gelecekteki Filistin devleti kurulmasının şartları arasında terörü reddetmesi vardır."

KUDÜS İSRAİL 'İN BAŞKENTİ

Kudüs hakkında da konuşan Trump, "Kudüs İsrail'in bölünmemiş başkenti kalacaktır. İsrail için çok şey yaptım, en önemlisi korkunç ve berbat İran nükleer anlaşmasından çekilmek. Filistin için de çok iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Filistinliler için de çok şey yapmam lazım, yoksa adil olmazdı." dedi.

ABD FİLİSTİN DEVLETİNE BÜYÜKELÇİLİK AÇACAK

Trump, "Bir daha bu kadar iyi bir ekip göremeyecekler, hepsi çok iyi anlaşma yapıcılar, karşı tarafın da iyi olmasını istiyorlar. Bu harita filistin'i iki katına çıkaracak, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinde ABD büyükelçilik açacak." dedi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA