Son Dakika Haberi... NASA: "Dev Asteroid Dünyaya Yaklaşıyor" (Meteor Ne Zaman ?)

Koronavirüs tehlikesi ile uğraştığımız bu günlerde NASA 'dan bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada, gök cisimlerinin yörüngelerini tespit eden kurumu Yakın Dünyaya Yönelik Nesne Araştırmaları Merkezi, devasa bir asteroitin Dünyaya doğru geldiğine yer verildi. 

Son Dakika Haberi... NASA: "Dev Asteroid Dünyaya Yaklaşıyor" (Meteor Ne Zaman ?)

Son dakika NASA 'dan yapılan açıklamada tehlikeli asteroidin yörüngeye yaklaştığına yer verildi.

Açıklamada asteroidin dünyaya doğru ilerlediği ve önümüzdeki hafta yörüngeye gireceği bildirildi. 

FELAKET YARATACAK KADAR HIZLI

NASA 'dan yapılan açıklamada , söz konusu asteroidin gökdelen büyüklüğünde olduğuna yer verildi.  Açıklamada  bu asteroidin felaket yaratacak kadar hızlı şekilde ilerlediğini söylüyor.

REKOR HIZLA GELİYOR: FELAKET İÇİN YETERLİ HIZ

363599 (2004 FG11) adı verlen ve 380 metre çapında olduğu bildirilen dev asteroitin, yaklaşık 88 bin kilometrelik inanılmaz bir hız aldığına ve  Dünyaya yaklaştığı, uzmanlar, bu hızın Dünya'yı felakete sürüklemek için yeterli olacağını söylüyor.

TEHLİKELİ Mİ?

Önümüzdeki hafta yörüngeye gireceği bildirilen dev asteroidin Dünya'nın yörüngesinden geçeceği anlamına geliyor.

NASA tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Potansiyel olarak tehlikeli asteroitler şu anda asteroitin Dünya'yı tehdit edici yakın yaklaşımlar yapma potansiyelini ölçen parametrelere göre tanımlanmaktadır. Yaptığımız ölçümlere göre Dünya'ya yaklaşan asteroit te potansiyel tehlike sınıfındadır.''

YIKIM  TEHLİKESİ VAR MI?

Asteroitin  dev bir gökdelen kadar olması ve çapının oldukça büyük olması nedeniyle Dünya üzerinde büyük bir yıkım yaratabileceği söyleniyor.

ETKİSİ NE OLACAK?

Olası bir çarpışma esnasında Dünya yüzeyinde yaklaşık 6.5 kilometre genişliğinde dev bir krater yaratacak kadar güçlü asteroit, çarpma esnasında gerçekleşen patlama sırasında etrafındaki her şeyi silip süpürebilir.

OKYANUSA DÜŞERSE...

Ayrıca asteroitin, okyanusa düşmesi halinde ise birçok kıyı kesimi batırabilecek dev tsunamiler oluşmasına neden olabilir.

11 NİSAN KRİTİK TARİH: GEZEGENİMİZE ÇARPMAYACAK

Bu asteroit, 11 Nisan 2020 tarihinde Türkiye saati ile 20:00'de Dünya'nın yakınından geçecek. NASA, asteroitin Dünya'nın yakınından geçeceğini ve gezegenimize çarpmayacağını söylüyor.

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA