Son Dakika Haberi: Mahkumlara Af Düzenlemesinin Neden Geciktiği Açıklandı

Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer'in 102. yaş günü dolayısıyla Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer İstanbul Eğitim Merkezinde bir panel düzenlendi. Düzenlenen panelde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül infaz düzenlemesinde son durumu aktardı.

Son Dakika Haberi: Mahkumlara Af Düzenlemesinin Neden Geciktiği Açıklandı

Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer'in 102. yaş günü dolayısıyla Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer İstanbul Eğitim Merkezinde bir panel düzenlendi. Düzenlenen panelde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül infaz düzenlemesinde son durumu aktardı.

10 Şubat 2020 Pazartesi 12:15
Son Dakika Haberi: Mahkumlara Af Düzenlemesinin Neden Geciktiği Açıklandı

İnfaz düzenlemesinin neden geciktiği açıklandı.

Ceza hukukçusunun en büyük ve en önemli vasfının hakikate hürmet olduğunun altını çizen Bakan Gül açıklamasında şunları söyledi:

 "Zaten ceza muhakemesi de maddi hakikatin ardındaki çileli yürüyüşün adıdır. Ancak 'hakikate hürmet' ile kast ettiğim şey, ceza muhakemesinin sübut kurallarından, şüpheyi yenecek bir doğruluk arayışından daha fazlasıdır. Hakikati sadece kurallarda, kuru kelimelerde, kanun metinlerinin lafzında aramak, hukukçu için beyhude yorulmaktır. Mevzuatı hakikat bilmek lafzın dehlizlerinde kaybolmaktır. Hukukun hakikati, toplumun hakikatinden farklı bir şey değildir. Toplumun hakikati ise kültür ve tarih üzerinde yükselir. Örf ve adetlerden, inanç ve değerlerden beslenir.

Hukuk ve özellikle mevzu hukuk bu hakikatle uyum ve ahenk içinde olduğu ölçüde kuvvet ve meşruiyet kazanır. Bu hakikatle bağı koptuğunda, kendisinden beklenen sosyal barışı sağlama işlevini yerine getiremez. Aynı şekilde, normu yorumlama ve uygulama görevi bulunan hukukçunun da içinde yaşadığı toplumla köprülerini atma lüksü yoktur. Hakim, savcı, avukat, uzman, akademisyen... Hangi rolü üstlenirse üstlensin, hukukçu, yaşadığı toplumun tarihini, kültürünü, inancını ve değerlerini özümsemiş olmalıdır. Tarih, kültür, sanat, felsefe, ayağı bu kadim coğrafyaya basan bir entelektüel ancak bu coğrafyaya katkıda bulunur. Oryantalist bir bakış açısıyla, bir kompleksle kendi değerlerine, kendi coğrafyasına, kendi toprağına yabancılaşan bir entelektüel bir aydından asla bahsetmek mümkün değildir. Topluma ve toplumsal değerlere yabancılaşma, aynı zamanda hukukun özüne ve amacına, yani adalet duygusunun bizatihi kendisine karşı da bir yabancılaşmayı beraberinde getirir.

Bu nedenle Türkiye'deki hukuk eğitiminin geliştirilmesi ve hukuk mesleklerine gireceklerin titizlikle seçilmesinin çok önemli ve anlamlı olduğuna inandıklarını dile getiren Gül, "Bu çerçevede özellikle hukuk fakültelerine ve hukuk mesleklerine girişin daha da nitelikli olması, müfredatın daha da kaliteli olması bizim temel uğraş alanlarımızdan biridir. "

İNFAZ DÜZENLEMESİ

Kamuoyunda mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesi hakkında konuşan Bakan Gül,  "Bu hedeflerde mevzu hukuku toplumun hakikati ile buluşturmak, hukuk sistemimizi toplumsal ihtiyaçlara cevap verecek şekilde adil, etkili ve hızlı çalıştırmak için adımlar atıyoruz. 'Güven veren ve erişilebilir bir adalet'' vizyonuyla hazırladığımız Yargı Reformu Strateji Belgemiz, önümüzdeki 5 yılın yol haritasını ortaya koymaktadır. Belgede yer verdiğimiz dokuz temel amaçtan birini de 'ceza adaleti sisteminin etkinliğinin arttırılması'dır. Suç ve suçlulukla mücadelede ceza adaleti sisteminin hızlı, etkin ve adil işleyişi büyük önem kazanmaktadır. Bir tek suçun bile cezasız kalmayacağı, bir tek masumun bile haksız yere suçlanmayacağı bir sistemin tüm unsurlarıyla gerçek anlamıyla hayata geçmesi hususunda çok önemli adımları, gerek mevzuat, gerek uygulama çerçevesinde atmak, hepimizin ortak bir yükümlülüğüdür. Bu çerçevede kanunlaşan 1. Yargı Paketi ile hem devamında gelecek tüm süreçlerle birlikte ceza hukuku anlamında adil ve tüm toplumun beklentilerini karşıladığı bir sistemi uygulamayı hep birlikte hayata geçirmeyi hedefliyoruz."

Suç ve yaptırım dengesini, toplumun adalet duygusunu tatmin edecek şekilde yeniden gözden geçirmeye kararlı olduklarını söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Gül şunları söyledi:

"Geçmiş düzenlemelerle standartlarını yükselttiğimiz ve bireyselleştirdiğimiz infaz sistemimiz, hükümlünün ıslahını, yeniden sosyalleşerek toplum hayatına uyum sağlamasını amaçlamaktadır. Yargı Reformu Stratejisi'ndeki yeniliklerle birlikte infaz usullerini geliştirmeyi, bu arada güncel teknolojileri de sisteme entegre etmeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda şiddet içermeyen bazı suçlardan hükümlü olan yaşlı, hamile ve çocukların cezalarını, elektronik izleme merkezi aracılığıyla evde çekmesi alternatifi üzerinde duruyoruz. Hükümlü ve tutukluların yakınları ile görüntülü görüşmesi, elektronik dilekçe gibi yeni uygulama modelleri de çalışma gündemimizde yer almaktadır."

"Şiddet içermeyen bazı suçlardan hükümlü olan yaşlı, hamile ve çocukların cezalarını, elektronik izleme merkezi aracılığıyla evde çekmesi alternatifi üzerinde duruyoruz. Hükümlü ve tutukluların yakınlarıyla görüntülü görüşmesi, elektronik dilekçe gibi yeni uygulama modelleri de çalışma gündemimizde yer almaktadır" açıklaması , infaz düzenlemesi üzerinde hala düzenlemelerin olduğu , düzenlemenin bu nedenle geciktiği anlaşılıyor.

Af Bekleyen Kadın Erkek vatandaşlar bu sayfada toplanıyor  TIKLA KATIL

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Etem 2020-02-10 12:28:21

Neyin hesabını yapıyorlar. Bir yıl önce hazördi. Sürekliberteleniyor

Avatar
Umudun adı 2020-02-10 12:58:40

Fetodan dolayı 5 bin hakim ve savcı görevden alındı onların verdiği adaletsizce kararlar ne olacak hayatta herkes ikinci bir şansı haketmeli ceza indirimi çıkmalı

Avatar
admin 2020-02-10 13:08:44

dılardaki her insan mahkum adayıdır işAllah sende maden ocana düşersin bu yasayı verecekseniz verin artık insanların duygularıyla oynamayın yarın büğün kaç aydır sallıyorsunuz ya he deyin yada yok deyin herkex ne yapacana karar versin saygılar

Avatar
Cihan 2020-02-10 13:17:16

Sucsuz yere yatan onca insan var suclunun yaninda sucsuzda yatiyo zor durumda olan insanlar var eşleri ceza evinden ciksin diye dort gozle bu haberleri takip ediyo tuzu kuru olan yorum yapmasin bence buraya artik ciksin şu infaz paketi

Avatar
Kader 2020-02-10 13:20:56

Bu kadar gereksiz insanlarin yaptigi yorumlari kaydetme sistem..evet cok mahkum var ama bunlarin hepsi suclu degilki tabiki cikmasi gereken insanlar var.her insan bir mahkum adayidir ovunmeyin yarin basiniza ne gelecgini bilemezsiniz..oyuzden mantikli yorumlar yapin lutfen

Avatar
Ceyda 2020-02-10 12:30:38

Suç islesinler islesinler af gelsin ohh ne ala yaa o kadar mağdur insanin günahı neydi

Avatar
Ufuk 2020-02-10 12:34:53

Oyumu vermiyorum. Buraya da seçmece yorumları koy admin

Avatar
Süleyman 2020-02-10 12:44:00

Bu kadar hırsızı dolandırıcıyı gaspçıyı toplum içine salıp halkın huzurunu refahını bozmaya ne hakkınız var ceza evlerinde yer yoksa gönderin maden ocaklarına çeksinler cezalarını.Milletin başına bela edeceksiniz bu kişileri