Son Dakika: Aile Bakanlığı'ndna Netflix Açıklaması Geldi

Son dakika haberi: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan Netflix açıklaması geldi. Yapılan açıklamada 11 yaşındaki çocuğun hayatını konu alacak film için RTÜK'e başvuru yapıldığına yer verildi.

Son Dakika: Aile Bakanlığı'ndna Netflix Açıklaması Geldi

Son dakika haberi: Aile Bakanlığı'ndan Netflix  açıklaması.

Netflix adlı dizi ve film platformu üzerinden yayımlanacak olan bir dizide yer alan skandal görüntüler nedeniyle Aile Bakanlığı bir açıklamada bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 11 yaşındaki çocuğun filmde konu alındığı dizi ile ilgili RTÜK'e başvuru yapıldığına yer verildi.

Resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"“Netflix" İsimli Yayın Platformunda, 9 Eylül 2020 İtibariyle Yayınlanmaya Başlanacak Olan ve 11 Yaşındaki Bir Çocuğu Konu Alan Filmle İlgili Basın Açıklaması

Netflix" isimli yayın platformunda, 9 Eylül 2020 itibariyle yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan bir filmle ilgili olarak aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gereği duyulmuştur:

Netflix, söz konusu filmin tanıtımında “dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan” bir çocuk tanımlanmasında bulunmuş, yine “çocuk filmi” görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaşmıştır.

Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) 20 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmî yazı ile talepte bulunulmuştur.

Çocuklarımızın her hangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz."