Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Elektronik Sigara: Bırakanlara İse Para Ödülü Var

İngiltere'de dünyada ilk kez sigara bırakma uygulaması hayata geçirildi. Buna göre sigarayı bırakmak isteyenlere ilaç desteğinin yanı sıra elektronik sigara da verilecek. Üstelik bırakabilene ise para ödülü verilecek. İşte İngiltere'de bir çok ülkenin örnek olacağı o uygulama...

Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Elektronik Sigara: Bırakanlara İse Para Ödülü Var

İngiltere'de yeni uygulanmaya başlayan proje ile sigarayı bırakmak isteyenlere çeşitli destekler sağlanacak. Bu desteklerin en önemlisi elektronik sigara. Ayrıca sigarayı bırakabilen vatandaşlarına para ödülü verilecek. Peki Türkiye'de uygulanır mı?

İngiliz hükümeti, ülkede sigara içen vatandaşların sayısını azaltmak için önemli bir adım atmış durumda. Bu uygulama, diğer ülkelere de örnek teşkil edecek nitelikte. Hükümet, sigara içen bireylere elektronik sigara, psikolojik ve maddi destek sağlayarak sigarayı bırakmalarını hedefliyor. Bu konuda samimi bir dil kullanılarak yapılan açıklamalara göre, İngiltere'nin nüfusunun yaklaşık 56 milyon civarında olduğu ve milyonlarca kişinin sigara kullandığı belirtiliyor.

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENE ELEKTRONİK SİGARA DAĞITILACAK

Hedef, sigara içenlerin oranını 2030 yılına kadar yüzde 5'e düşürmek. Bu doğrultuda, hükümet 1 milyon kişiye ücretsiz elektronik sigara kitleri dağıtacak ve özel psikolojik destek sağlayacak. Ayrıca hamile olan sigara içicileri, sigarayı bırakmaları halinde 400 sterlin ödeme alacaklar. Hamilelerin yüzde 9 kadarının sigara içtiği tahmin edildiği için bu karar alındı.

İngiltere'nin sigara kullanımını azaltma hedefine yönelik olarak aldığı karar, yaklaşık 45 milyon sterline mal olacak. Bu maliyet, Sağlık Bakanlığı bütçesinden karşılanacak ve yerel yönetimler aracılığıyla halka dağıtılacak. Hükümet yetkilileri, sigara içen bireyleri finansal ve psikolojik olarak desteklemenin geçmişte sigara bırakmaya yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle bu yöntemin de yine faydalı olacağına inanılıyor.

TÜRKİYE'DE UYGULANIR MI?

Türkiye'de Alo sigarayı bırakma hattı ile sigarayı bırakmak isteyenlere destek olunuyor. Ancak bu destek yetersiz kalıyor. Ayrıca sigarayı bırakana para ödülü de yok. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde diğer ülkelerin de İngiltere sistemine geçmeye başlayacağını söyleyebiliriz.

Kamubulteni.com Dünya Haberleri