Şanlıurfa'da Sel! 6 kişi kayıp çok sayıda ev ve iş yeri sular altında

Depremden etkilenen iller arasında yer alan Şanlıurfa'yı sel bastı. Yoğun yağışlar sebebiyle dereler taşarken, çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı..

Şanlıurfa'da Sel! 6 kişi kayıp çok sayıda ev ve iş yeri sular altında

Depremin hasara yol açtığı illerimizden olan Şanlıurfa'yı sel bastı. Dün akşamdan bu yana yoğun sağnak sebebiyle dereler taşarken, çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı..

Son yılların en yoğun yağışı

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kentte etkili olan yağış sonrası Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) alınan tedbirler ve sahada yürütülen çalışmaların değerlendirildiği toplantıya katıldı. Vali Ayhan, Şanlıurfa'nın son yılların en yoğun yağışını aldığını ifade ederek, "Şanlıurfa son yılların en yoğun yağışını aldı, bugün de bekliyoruz. Urfa'nın yıllık yağış ortalaması 450 kilogram, sadece iki gündeki toplam yağış miktarı neredeyse 150 kilogram. Mart ayında yıllık ortalama yağış miktarı 57 kilogram, sadece bugünkü yağış miktarı 77 kilogram, dolayısıyla büyük bir yağışın olduğunu ve genel hayata etkilerini de buradan görebilmekteyiz. Bunun da yansımaları oldu, gerek trafik akışısın etkilenmesi, bodrum katlarının su altında kalması, bazı kamu kurum ve kuruşlarının etkilenmesi çiftçilerimizin etkilenmesi" dedi.

2 itfaiye eri ile 4 vatandaş kayıp

Kentin merkezinde bulunan köprülü Abide Kavşağı'nın altından araçlarıyla ilerlemeye çalışan vatandaşlar, sel sularına kapıldı. Can pazarının yaşandığı kavşakta 1 kadın ile 1 çocuk son anda vatandaşlar tarafından halat atılarak bulunduğu yerden kurtarıldı. Sel sularıyla taşan kavşakta 2 itfaiye eri ile 4 vatandaşın sel sularına kapıldığı belirtilerken, su altı arama ve kurtarma dalgıç ekipleri arama kurtarmaya çalışması başlattı Halen kent merkezinde sel sularına kapılan araçlar nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanırken, ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Okullar tatil edildi

Kentte okullar tatil edildi. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, yoğun sağnak beklediklerini ve bu sebeple okulların tatil edilğini duyurmuştu.