SAĞLIK BAKANI AÇIKLADI! TÜRKİYE'DE İLK KORONAVİRÜS-Hangi İlde?

Sağlık Bakanı Açıkladı! Türkiye'deki ilk koronavirüs vakası ortaya çıktı. Koronavirüs hangi şehirde çıktı? sorusuna yanıt vermeyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları...

SAĞLIK BAKANI AÇIKLADI! TÜRKİYE'DE İLK KORONAVİRÜS-Hangi İlde?

SAĞLIK BAKANI AÇIKLADI! TÜRKİYE'DE İLK KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI

SAĞLIK BAKANI'NIN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

Çin'in Wuhan kentinde çıkan koronavirüs küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye olarak bu süreçte büyük başarı gösterdik. Avrupa ülkeleri, komşu ülkeleri sıkı tedbirleri almadılar. Bizim disiplinli eylem planında direncimiz azalmadı arttı. Küresel salgınların bilindiği gibi kaçınılmaz tarafları var. İnsanların her an hareket halinde olduğu bir dünyada sonuçları önlemek mümkün değil.

Eğer dünya ile ilişkimizi tümden kesmiş olsaydık. Şu an karşınızda olmazdım. Bu saate kadar gösterdiğimiz şeffaflık ve onun devam edeceğini göstereceğimizin kanıtıdır. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.

Tanı yüksek ateş ve öksürük şüphesinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü avrupa teması sonucunda alınmıştır. Dış dünyadan izole edilmiştir. Hasta erkek, genel durumu iyidir. Ailesinin tamamı gözetim altındadır. Yakın çevresi de şüpheli kabul edilmektedir. Hasta mahrumeyeti açısından detaylı bilgi paylaşılamamaktır. Ülkemizde görülen ilk vakadır. Virüs bulaşmışsa bu sınırlıdır.

Ülkemiz süreç boyunca bu olasılığa hazırdı.

Yayılmayı önleyici tedbirler alındı.

Bu hastalığın ülkenin herhangi bir yerinde görülme ihtimaline karşı önlemler önceden alınmıştı.

Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayın.

Bakanlığımızca bildirilen koronavirüsten korunma yollarına uyalım.

Tedbirlerde anahtar kelime 14'tür.

Yurtdışından dönenler için 14 gün kuralı. Dönüşlerinde 14 gün kendilerini izole etmelerini istiyoruz. Büyük çoğunluğumuz için de anahtar kelime 14'tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan, hangi durumda sağlık kurumuna başvurulacağına dair her şey açıktır. 

Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonraki süreçte mücadelenin kolay olacağı kabul edilmelidir.

Devletimiz koronavirüse karşı mücalesi planladı.

Vatandaşımızdan beklediğimiz 14 gün kuralına ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir.

Bir veya bir kaç vaka salgın olarak görülmemelidir.

Bu durum virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelmektedir. 

İzole edilen vakanın şu an tek anlamı budur. 

Şu an tek yapmamız gereken hayatımzı tedbirler doğrultusunda düzene sokmaktır.

Risk somut, tedbirler basittir.

Koronavirüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. 

Karantinaya alınmış bir hasta bir toplumu tehdit edemez.

Bugüne kadar bu süreci şeffaf bir şekilde götürmeye çalıştım. Gecenin bu saatinde açıklamamın bir sebebi vardı. Şeffaf şekilde açıklama gereği hissettim. Sabah da açıklayabilirdim. Hasta mahremiyeti, bu dönemde bir il bir bölge ya da bir hastaneyi gündemde tutmanın doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. Bununla ilgili bilgiler uluslararası zaten paylaşılmış olacak.