Polis, THY Bünyesinde 32 Bin TL Maaşla İşe Başladı

Atatürk Havalimanı’nda 10 yıl polis olarak çalışmakta olan polis memuru, THY bünyesinde pilot oldu. Peki kimler pilot olabilir?

Polis, THY Bünyesinde 32 Bin TL Maaşla İşe Başladı

Havaalanı polisi pilot oldu.

THY 500 yeni pilot alımı yaptı.  THY Havacılık Akademisi’nde 18 ay eğitim süren eğitimler sonrası göreve başlayan polis memuru Musa Aslan, en büyük hayaline ulaştı.

THY’de yeni pilotlar için “Ailemize Hoş Geldiniz” etkinliği düzenlendi. Şirketin Yeşilköy’deki Genel Müdürlük binasında yapılan etkinlikte THY Genel Müdürü Ekşi, THY’nin Türkiye’nin gururu olduğunu, bu markanın ileri gitmesi için mezun olan pilotların değer katması gerektiğinin altını çizdi.

Ekşi, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Dünyadaki pilot ihtiyacı hepimizin malumu. Biz de THY olarak uçuş okullarında yoğun bir pilot yetiştirme programı yürütüyoruz. Buradan her yıl 400 civarında pilot arkadaşımızı yetiştirerek bünyemize katıyoruz. Onun dışında istihdam yoluyla kadromuzu güçlendiriyoruz. Bu yıl, 41 uçağımız filomuza katılacak.”

500 PİLOT ALIMI YAPILDI-YENİ ALIMLAR OLUYOR

Ekşi, 500 yeni pilot alımı yaptıklarını söyleyerek , “Benim buradan tüm genç arkadaşlarımıza mesajım şu: Pilotluk çok güzel bir meslek. Maddi anlamda da güzel bir meslek, manevi tatmin anlamında da güzel bir meslek. Özellikle ‘Ben havayollarına geçmek istiyorum’ diyen arkadaşlarımızı İngilizcelerini de geliştirerek, pilot olmaya davet ediyorum” dedi.

Bünyelerinde 4 bin 800 ’ün üzerinde pilotun uçtuğunu, bu yıl yaklaşık 600 pilotun daha ekibe katılacağını söyledi.

POLİS PİLOT OLDU

THY ailesine katılan polis memuru Musa Aslan, 13 yıl polis memuru olarak görev yaptığını, son 10 yılda Atatürk Havalimanı’nda görev yaptığını söyledi.

Aslan, pilotluğun çocukluğundan bu yana hayal ettiği bir meslek olduğuna değinerek, “Havalimanında görev yaptığım sürece uçuş ekiplerini gördüğümde bu isteğimin arttığını anladım. Sabırla yoluma devam ettim. 18 aylık pilotaj eğitimimi tamamladım. Hayal ettiğim şirketteyim. İki meslek de kurallara uymayı gerektiren şerefli meslek. Arkadaşlarım da benimle gurur duyuyor. Azmin sonu başarıya ulaştırıyor” dedi.  

ŞARTLAR VE MAAŞ

THY, Havacılık Akademisi’ne giriş şartlarını esnetti. Buna göre artık ön lisans  mezunları da pilot olabilecek. Daha önce sadece 4 yıllık sayısal mezunlarının başvuruları kabul ediliyordu. Daha fazla başvuru olması için sözel ve açık öğretim mezunlarına da hak tanınmıştı.  Başvurusu kabul edilen adaylar yetiştirme ücreti olarak 140 bin euroyu 10 yıl boyunca maaşlarından kesilerek ödüyor. Eğitim 18 ay sürüyor. THY’de kaptan pilot 32 bin TL, ikinci pilot 25 bin TL maaş alıyor. Pilotlar yılda 4 kez ikramiye ile ödüllendiriliyor.

Kamubulteni.com  |  Ankara