Personel Alımı İlanlarında Yeni Dönem! YÖK Duyurdu, Artık 'Belirli Kişileri Tanımayan Özel Şartlar Olmayacak'

Yükseköğretim Kurulu'nca yapılan yeni düzenlemeye göre, üniversitelerde akademik perrsonel alım ilanlarında başvuru koşulu olarak, adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak, ayrıca ilanda sadece bir adayı tanımlayan özel şartlar da bulunamayacak. 

Personel Alımı İlanlarında Yeni Dönem! YÖK Duyurdu, Artık 'Belirli Kişileri Tanımayan Özel Şartlar Olmayacak'

Öğretim üyeliğine yükseltilme ve atanma yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İlgili düzenlemeye ilişkin YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan da açıklama geldi.

Ortaöğretim mezunlarından yeni iş haberleri yayımlandı. Yeni iş haberlerini takip etmek için ücretsiz gruba katıl. Katılmak için TIKLA.

Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

1- Yeni YÖK olarak ilk kez hayata geçirdiğimiz “YÖK Akademik Kariyer Liyakat” Projemizin tanıtım toplantısında bazı akademik kadro alımlarında yaşanan durumlardan rahatsız olduğumuzu belirterek bunları engellemeye yönelik “düzenlemeler” yapacağımızı ifade etmiştik.

2- Bu kapsamda yükseköğretim kurumlarımızın akademik kadro istihdamında “liyakat ve fırsat eşitliğini” artırmak amacıyla "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği"nde yaptığımız düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

3-Yaptığımız bu çalışma neticesinde; Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek.

4-Belirli bir adayı tanımlayan özel şartların öğretim üyesi alımlarındaki atama ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve “fırsat eşitliğini,rekabet ve kaliteyi önceleyen” bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve akademisyen adaylarımız açısından hayırlı olmasını dilerim...