O İddialara AK Parti'den Yanıt Geldi 'Suriyelilere Maaş, Ücretsiz Telefon Görüşmesi, Bedava Ev, Burs'

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Suriyeli sığınmacılara maaş, ücretsiz telefon hattı, bedava ev, burs ve diğer konularla ilgili sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili konuştu.

O İddialara AK Parti'den Yanıt Geldi 'Suriyelilere Maaş, Ücretsiz Telefon Görüşmesi, Bedava Ev, Burs'

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Suriyeli sığınmacılara maaş, ücretsiz telefon hattı, bedava ev, burs ve diğer konularla ilgili sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili konuştu.

14 Kasım 2018 Çarşamba 04:30
O İddialara AK Parti'den Yanıt Geldi 'Suriyelilere Maaş, Ücretsiz Telefon Görüşmesi, Bedava Ev, Burs'

TBMM Genel Kurulu'nda parti grubu adına söz alan Uslu, Suriyeli sığınmacılarla ilgili son zamanlarda ortaya çıkan ve toplumun büyük tepkisine neden olan bazı iddialara değindi. Uslu, sığınmacılar konusunda vatandaşa yanlış bilgi aktarıldığını, suriyeli öğrencilerin sınavsız üniversiteye alınmasının söz konusu olmadığını, suriyelilere ücretsiz telefon hattı verilmediğini, vatandaşlıkla ilgili şartlar konusunda da yalan haberlerin ortaya atıldığını söyledi.

Uslu, 'Sığınmacılarla, geçici koruma altında yaşayan Suriyelilerle ilgili hemen her gün sosyal medyada, televizyonlarda, gazetelerde asılsız haberler çıkmakta. Maalesef, bazı siyasetçiler de yanlı ve yanlış bilgiler vermektedirler. Bunlar neler diye bakacak olursak, Suriyelilerin istediği üniversiteye girdiği şeklinde yanlış bilgi var. Değerli arkadaşlar, Suriyeliler istediği üniversiteye giremiyor. Suriyelilerle ilgili bu konuda özel bir düzenleme yok. Diğer yabancı uyruklular hangi statüye tabi ise aynı statüye tabirdirler; yabancı uyruklu öğrenci sınavında başarılı olma veya yatay geçişin şartlarını taşıma özelliklerine sahip olanlar üniversitelere girebilirler. Tüm yabancı öğrenciler -Türkiye 120 bin civarında yabancı öğrenci vardır- Türk öğrencilerin kontenjanlarını kullanmamaktadırlar. 'Suriyeli öğrencilerin tamamına devlet bütçesinden karşılıksız burs veriliyor.' Bu da tamamen yanlıştır. Belli kriterleri taşıyan yabancı öğrencilere -bunlar Suriyeli öğrenciler de olabilir- belli sayıda yabancı öğrenciye burs verilmektedir. Bunların içerisinde bir kısım Suriyeli öğrenci de vardır. 'TOKİ tarafından yapılan sosyal konutlardan Suriyelilere bedava verilecek.' Bu da yanlış bir bilgidir. Doğrusu şudur: TOKİ'den sosyal konut alabilmenin ilk şartı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı olmadıkları için TOKİ'den bedava değil, paralarıyla bile sosyal konut alamazlar, hak sahibi olamazlar.' dedi.

MTV ile ilgili de çeşitli haberler yapıldığını bunların da gerçek olmadığını söyleyen Uslu, 'Diğer bir yanlış bilgi: 'Araçları için MTV ve diğer vergileri ödemiyorlar.' Türkiye'den araç satın alsalar da Suriye'den araçlarını getirseler de Türkiye'den öncelikle plaka almak zorundalar. Plakayı aldıktan sonra motorlu taşıtlar vergisi dâhil, her türlü vergiyi ödemek durumundadırlar; sigortasını, fenni muayenesini yaptırmak zorundadırlar. Özel bir muafiyet kesinlikle yoktur.' dedi.  Uslu'nun Suriyelilerle ilgili yaptığı konuşmada şu ifadeler yer aldı : 

Sığınmacılarla, geçici koruma altında yaşayan Suriyelilerle ilgili hemen her gün sosyal medyada, televizyonlarda, gazetelerde asılsız haberler çıkmakta. Maalesef, bazı siyasetçiler de yanlı ve yanlış bilgiler vermektedirler.

SURİYELİLERİN SINAVSIZ ÜNİVERSİTEYE GİTMESİ KONUSUNDA İDDİALAR

Bunlar neler diye bakacak olursak, Suriyelilerin istediği üniversiteye girdiği şeklinde yanlış bilgi var. Değerli arkadaşlar, Suriyeliler istediği üniversiteye giremiyor. Suriyelilerle ilgili bu konuda özel bir düzenleme yok. Diğer yabancı uyruklular hangi statüye tabi ise aynı statüye tabirdirler; yabancı uyruklu öğrenci sınavında başarılı olma veya yatay geçişin şartlarını taşıma özelliklerine sahip olanlar üniversitelere girebilirler. Tüm yabancı öğrenciler -Türkiye 120 bin civarında yabancı öğrenci vardır- Türk öğrencilerin kontenjanlarını kullanmamaktadırlar.

SURİYELİ ÖĞRENCİLERE BURS

"Suriyeli öğrencilerin tamamına devlet bütçesinden karşılıksız burs veriliyor." Bu da tamamen yanlıştır. Belli kriterleri taşıyan yabancı öğrencilere -bunlar Suriyeli öğrenciler de olabilir- belli sayıda yabancı öğrenciye burs verilmektedir. Bunların içerisinde bir kısım Suriyeli öğrenci de vardır.

ÜCRETSİZ EV

"TOKİ tarafından yapılan sosyal konutlardan Suriyelilere bedava verilecek." Bu da yanlış bir bilgidir. Doğrusu şudur: TOKİ'den sosyal konut alabilmenin ilk şartı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı olmadıkları için TOKİ'den bedava değil, paralarıyla bile sosyal konut alamazlar, hak sahibi olamazlar.

MTV KONUSU

Diğer bir yanlış bilgi: "Araçları için MTV ve diğer vergileri ödemiyorlar." Türkiye'den araç satın alsalar da Suriye'den araçlarını getirseler de Türkiye'den öncelikle plaka almak zorundalar. Plakayı aldıktan sonra motorlu taşıtlar vergisi dâhil, her türlü vergiyi ödemek durumundadırlar; sigortasını, fenni muayenesini yaptırmak zorundadırlar. Özel bir muafiyet kesinlikle yoktur.

SEÇİMLERDE OY

"Seçimlerde oy kullanılacak." Yine yerel seçimler geliyor. Geçen seçimlerde çokça kullanıldı, çokça söylendi. Bu, kesinlikle yanlı bir bilgiydi, yanlış değil, yanlı olarak söylendi kamuoyunu yönlendirmek amacıyla. Herkes biliyor, hepimiz biliyoruz, seçimlerde oy kullanmanın ilk şartı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Vatandaş olmayan kimse oy kullanamaz.

SURİYELİLERE MAAŞ

"Suriyelilere maaş bağlanıyor." Bu da yanlış ve yalan bir bilgi arkadaşlar. Şu yapılıyor: Yardım yapılıyor. Temel yaşamsal ve insani ihtiyaçlarını karşılamak üzere yardımlar yapılıyor. Şu anda sosyal uyum yardımları var, 2016'dan beri uygulanıyor, Aylık 120 lira gibi bir ücret Suriyelilere veriliyor. Bunun finansı Avrupa Birliği katkısından sağlanıyor. Avrupa Birliği, Kızılay, AFAD, Göç İdaresi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız bunu koordine ediyor. Ama şartları var -herkese değil- bir: ailede mutlaka engelli, yetim, öksüz çocuk bulunacak.

İki: Bu ailede çalışma çağında erkeğin olmaması gerekiyor. Bu şartları taşıyan Suriyeliler yardım alabiliyorlar.

SURİYELİLERİN SUÇ ORANI

Diğer bir konu "Çok suç işliyorlar." konusu. Bunun, istatistiklere baktığımızda, tamamen bir şehir efsanesi olduğu anlaşılıyor çünkü Suriyelilerin 2014-2017 arasında işledikleri suç miktarı tüm Türkiye'nin yıllık ortalamasının yüzde 1,3'üdür, yaklaşık yüzde 4,5'unu Suriyeliler oluşturmasına rağmen. Ve bu suçların önemli bir kısmı da kendi aralarında işledikleri suçlardır arkadaşlar, kendi aralarındaki nizalardır. Dünyanın hiçbir yerinde sığınmacılar çok suç işlemez ama böyle bir efsane vardır. Bugün Avrupa'da bu efsane yüksek sesle ifade ediliyor.

3.5 MİLYON SURİYELİYE VATANDAŞLIK İDDİALARI

Diğer bir bilgi: "3,5 milyon Suriyeliye vatandaşlık verilecek. Beş yıl kaldıktan sonra Suriyeliler vatandaş olacak." Yok arkadaşlar böyle bir şey çünkü Suriyeliler Türkiye'de geçici koruma statüsüyle kalıyorlar. Beş değil, yirmi beş yıl da kalsalar Türk vatandaşı olma şartları yok, özelliklerine sahip değiller. Ancak tüm yabancılara tanıdığımız istisnai yolla vatandaşlık alabilir, bu konuda vatandaşlığa başvuru hakkı kazanabilirler. Amaç ne burada? Ekonomik, entelektüel, akademik bir potansiyelin yok olup gitmesine, başka coğrafyalara doğru kaymasına engel olmaktır. Bugüne kadar yedi yılda 55 bin Suriyeliye Türk vatandaşlığı verildi. 55 bin Suriyelinin içerisinde yaklaşık olarak 10 bini Türk anne veya babadan olduğu için veya evlenme yoluyla vatandaşlık kazandı. 55 binin içerisinde 20 binden fazla çocuk var arkadaşlar. Babaya verildiği zaman çocuğa da veriliyor. Bu anlamda şu ana vatandaş olan Suriyelilerin sayısı yüzde 1 civarında ve kesinlikle bu söylenen bilgiler şehir efsanesi olmaktan öte geçmiyor. Değerli milletvekilleri, yanlış bilgilere dayalı ön yargılarla aslında olumsuz bir toplum psikolojisi oluşturulmaya çalışılıyor. Bu, nefretin, ayrımcılığın, göçmen düşmanlığının ortaya çıkmasıdır.

Son Güncelleme: 14.11.2018 07:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.