NASA İsmini Mars'a Gönder'e Türkiye'den 300 Bin Başvuru-İşte Başvuru Sitesi

İsmini Mars 'a gönder kampanyası devam diyor. Söz konusu kampanyada şimdiye kadar 1 milyon 615 bin 864 başvuru yapıldı. En çok başvuru da Türkiye 'den yapıldı.

NASA İsmini Mars'a Gönder'e Türkiye'den 300 Bin Başvuru-İşte Başvuru Sitesi

NASA 'ya adını gönder kampanyasına en çok katılım Türkiye 'den.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 2020 yılında Güneş sisteminde dünyanın en yakınında bulunan gezegen olan Mars ’a yeni bir Rover uzay aracı gönderecek. Uzay meraklılarını bu görevin içine isimleri ile dahil etmek isteyen NASA, Send Your Name to Mars (İsmini Mars’a Gönder) adlı bir kampanya başlattı ve dünya genelinden başvuruları almaya başladı.

Söz konusu kampanya kapsamında hazırlanan web sitesini ziyaret edenler formu doldurduktan sonra isimleri gidecek uzay aracının içine yerleştirilecek olan çipe yazılacak ve bu kişilerin isimleri Mars 'a gönderilecek.. 

İnternet adresi: https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/orion-first-flight/

İnternet sitesinde yer alan formun doldurulmasından sonra 2020 yılındaki Mars görevi için temsili bir biniş kartı veriliyor. Kartın şekli aynı uçak biletlerini benzetilerek tasarlanmış hatta esprili bir yaklaşım ile uçaklarda uçulan mesafeye göre verilen mil puanları bile yer alıyor.

TÜRKİYE 'DEN 308 BİN BAŞVURU

Söz konusu kampanyanın sosyal medya üzerinden duyulması üzerine dünya çağında 1 milyon 615 bin 864 kişi başvuru yaptı. En yüksek katılımı sağlayan ülkeler arasında Türkiye ise birinci sırada 308 bin 454 kişi ile yer alıyor.

NASA, Mars 2020 isimli projesinde geliştirdiği insansız izci aracıyla, kızıl gezegende eski mikrobik yaşam formları arayacak. 2012 yılında Mars'a inen Curiosity uzay aracının devamı niteliğinde geliştirilen ve 2020’nin temmuz veya ağustos ayında uzaya gönderilmesi beklenen yeni araç, aynı zamanda Mars arazisinde yüzey altı ve üstünde taş ve toprak örnekleri toplayacak.

SON GÜN 30 EYLÜL 2019

İsimler, Mars 2020 uzay aracında bulunan çiplere işlenip Mars'a gönderilecek. Ayrıca ismini kaydedenlere NASA tarafından bir hatıra biniş kartı veriliyor. Kayıtlar 30 Eylül’e kadar sürecek.

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA