Mustafa Kalaycı: EYT, Asgari Ücret, 3600 Ek Gösterge Konuları Suistimal Ediliyor

Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Genel Kurulu'nda, Milliyetçi Hareket Partisi'nin 3600 ek gösterge, Emeklilikte Yaşa Takılanlar, asgari ücretli vatandaşların her türlü vergiden muaf tutulması konusunda çalışmalarının olduğunu, bu konularla ilgili kanun tekliflerini verdiğini, fakat bazı siyasi partiler tarafından meselelerin suistimal edildiğini söyledi.

Mustafa Kalaycı: EYT, Asgari Ücret, 3600 Ek Gösterge Konuları Suistimal Ediliyor

Kamu çalışanları için ek gösterge'nin önemine dikkat çeken Kalaycı, "Kamu çalışanları için ek gösterge çok önemlidir. 3600 ek gösterge kritik eşiklerden birisidir. 3600 ek göstergenin özellikle emekli aylığına önemli yansıması bulunmaktadır. Bugün emsalleri aldığı hâlde birçok unvan ve meslek grubunda çalışanlar 3600 ek göstergeden yararlanamamaktadır. Nitekim öğretmenler, polisler, uzman çavuşlar, uzman jandarmalar, kamu avukatları ve hukukçuları, mahallî idarelerin belediye başkan yardımcıları ve daire başkanları, üniversite genel sekreter yardımcıları, hemşire ve bazı sağlık çalışanları, din görevlileri, bazı uzmanlar, denetmenler, araştırmacılar ile müdürler ve şube müdürleri 3600 ek gösterge alamamaktadır, yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların ise ek göstergesi yoktur." şeklinde konuştu.

EK GÖSTERGE İÇİN KANUN TEKLİFİ TBMM'YE SUNULDU

Türkiye Kamu-Sen'in ek gösterge konusunda kapsamlı bir çalışması olduğunu, konuyla ilgili 11 Ekim'de kanun teklifini TBMM'ye sunduklarını söyleyen Kalaycı, "1 Ekim 2018 tarihinde Meclis Başkanlığına verdiğimiz kanun teklifimiz -ki yanımda- Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmiştir. Teklifimizde 657 sayılı Kanun'un eki cetveller detaylı bir şekilde ele alınmış ve ek gösterge rakamları tüm hizmet sınıfları için hiyerarşik sırayla yeniden belirlenmiştir. Yardımcı hizmetler sınıfında bulunan personel de ek gösterge kapsamına alınmıştır. Ek göstergesi yükseltilen her bir unvanın gerek çalışırken gerek emekliliğinde aylıklarına gelecek artış ve maliyet de hesaplanmıştır," şeklinde konuştu.

3600 EK GÖSTERGE, ASGARİ ÜCRET VE EYT KONULARININ ÇÖZÜMÜ BELLİDİR

Diğer konularla ilgili de konuşan Kalaycı, "Plan ve Bütçe Komisyonunda verilen ve kabul edilmeyen bazı önergeler kamuoyuna farklı yansıtılmaktadır. Yok "Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözümüne karşı çıkıldı.", yok "Polise 3600 ek gösterge verilmesi engellendi.", yok "Asgari ücretten vergi alınmaması reddedildi." gibi gerçekle hiçbir bağlantısı olmayan açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları yapılmaktadır. Konular istismar edilmekte, çarpıtılmaktadır. Emeklilikte yaşa takılanların ve çalışanların haklı beklentileri siyaseten suistimal edilmektedir. Milletvekilleri olarak hepimiz biliyoruz ki araştırma komisyonu kurulması sorunu çözmez. Sorunu tespit eder ve önerilerde bulunur. Öneriler de ancak kanun teklifiyle gündeme alınır. Emeklilikte yaşa takılanların, asgari ücretlilerin, 3600 ek gösterge bekleyen kamu çalışanlarının sorunu da bellidir, çözümü de bellidir; ilgili kanunlarda düzenleme yapılması gerekmektedir. O nedenle, siyasetin ahlaki ilkeler çerçevesinde sorumlu, tutarlı ve dürüst yapılması, asgari olarak her siyasetçinin dikkat etmesi gereken bir durumdu. Vatandaşımıza doğru bilgiler verelim." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum