Müjde: EYT'lilere Avans Verilecek!

EYT düzenlemesiyle 2 milyon kişiye emeklilik yolu açıldı. Maaşı geciken EYT'lilere SGK avans müjdesi verdi.

Müjde: EYT'lilere Avans Verilecek!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi, 2 milyondan fazla kişiye emeklilik fırsatı sunarak gerçekleştirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları, gece gündüz demeden EYT başvurusunda bulunanların dosyalarını inceliyor ve karara bağlıyor. Geciken emekli maaşları için ise EYT'lilere avans müjdesi verildi.

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, emekli aylıklarının 90 gün içinde ödenemediği durumlarda avans düzenlemesinin olduğunu duyurdu.

Kurumun internet sitesinde yer alan 2018/38 Sayılı SGK Genelgesi, emeklilik başvurusunu yapmasına rağmen 90 gün içinde maaşı bağlanmayan emekli adaylarını kapsayan bir avans düzenlemesini içeriyor.

Düzenlemeye göre EYT'liler, SGK'dan avans talebinde bulunabilecek. 3 Mart 2023'te resmi olarak hayata geçirilen EYT düzenlemesiyle emeklilik başvurusunda bulunan ancak hala maaşı bağlanmayan adaylar, 2 Haziran'dan itibaren kuruma avans talebinde bulunabilecekler. Ödenen avanslar, ileride bağlanacak emekli aylığından kesilecek. Yönetmeliğe göre, emekli aylığı 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlama hakkı olduğu tespit edilen kişilere, yazılı talepte bulunmaları halinde ileride alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2018/38 sayılı genelgesinin ilgili bölümünde şu ifadeler yer alıyor: "Kuruma tahsis talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, Kurumca gelir ve aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları halinde, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebilecektir. Avans miktarı her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçmemek üzere Kurumca belirlenecektir. Avansın bağlanacak gelir ve aylık birikmiş tutarından fazla olan bölümü, müteakip gelir ve aylıklarından 1/4 oranında kesilerek mahsup edilecektir."