Muhammed Mursi'nin Vefatı ile İlgili Skandal Detay Ortaya Çıktı: 20 Dakika Boyunca

Mısır 'ın demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Mursi, mahkeme salonunda vefat etmişti. Olay ile ilgili bir skandal ortaya çıktı.

Muhammed Mursi'nin Vefatı ile İlgili Skandal Detay Ortaya Çıktı: 20 Dakika Boyunca

Mursi ile ilgili son dakika haberi.

İngiliz Independent gazetesinin son dakika olarak geçtiği haberinde, pazartesi günü duruşma sırasındarahatsızlanan ve rahatsızlanması sonucu hayatını kaybeden Mursi 'ye ilk 20 dakika müdahale edilmediği belirtildi. 

Mısır Başsavcılığı tarafından konu ile ilgili yaplan ilk açıklamada , mahkeme salonunda fenalaşan Mursi 'nin hemen hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Ancak mahkeme salonundakiler, Mursi 'ye 20 dakika  boyunca müdahale edilmediği , güvenlik güçlerini,n müdahaleye izin vermediği belirtildi. 

TANIKLAR AKTARDI

Babası ve erkek kardeşi Mursi ile birlikte yargılanan Abdullah el-Haddad, tanıkların kendisine Mursi yere çöktüğü zaman yetkililerden kimsenin kendisine yardım etmediğini söylediğini aktardı.

BİLEREK YARDIM ETMEDİLER

Haddad skandal olay ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Gardiyanlar onu dışarı çıkarıncaya kadar bir süre yerde kaldı. Ambulans 30 dakika sonra geldi. Diğer sanıklar onun yere düştüğünü fark edince bağırmaya başladılar. Bazıları doktor olan sanıklar gardiyanlardan ona yardım edebilmek için izin istediler ya da gardiyanların ilk yardım müdahalesinde bulunmasını istediler. Kasıtlı şekilde yardım etmediler. Gardiyanlar tutukluların bağırmaya başlamasından sonra tutuklu ailelerini mahkeme salonundan çıkardı."

TUTUKLANMASINDAN BU YANA 4 KALP KRİZİ

Haddad, ayrıca, babasının tutuklanmasından bu yana 4 kalp krizi geçirmesine rağmen kalp ameliyatından mahrum kaldığını, bu yüzden babasının hayatından endişe ettiğini dile getirdi.

ÖLÜMÜNDEN YETKİLİLER SORUMLU

Mısır'daki darbeden önce Mursi'nin kabinesinde Uluslararası İşbirliği Bakanı olan Amr Darrag da Mursi'nin ölümünden yetkilileri sorumlu tuttu. 

YERE DÜŞTÜKTEN SONRA..

Mursi yere düştükten sonra yaklaşık 30 dakika yardım edilmediğini belirten Darrag, Mursi'nin gözaltında uygun tıbbi tedavi görmesine izin verilmediğine dikkati çekti. 

Güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen duruşma salonundaki görgü tanıkları da Mursi'nin yakınlarının yetkililere yönelik suçlamalarını doğruladı.

HAYKIRIŞLARA RAĞMEN POLİS BİR ŞEY YAPMADI

İsminin açıklanmasını istemeyen bir aktivist, duruşma salonunda olanları şöyle anlattı: 

"Mursi, konuşmasını kestikten yaklaşık 10 dakika sonra kafesin içindeki insanlar Mursi'nin bilincini kaybettiğini ve yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek duvarlara vurmaya başladılar. Ailelerin haykırışlarına rağmen polis 20 dakikadan fazla bir süre hiçbir şey yapmadı. Onu orada bıraktılar. Daha sonra polis, aileleri mahkemeden çıkardı ve ambulans geldi."

Mahkemede hayatını kaybeden Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından 2012'de ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu. 

Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı. 

Mısır devlet televizyonunda, "Muhammed Mursi'nin iyi huylu bir tümörü bulunduğu, sürekli tıbbi gözetim altında olduğu ve ölümünün kalp krizinden kaynaklandığı" ifade edilmişti. 

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA