MHP'nin Af Teklifine HDP'den Destek Geldi! 'Kapsam Genişletilmeli'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 24 Haziran 2018'deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesi gündeme getirdiği ve geçtiğimiz günlerde TBMM'ye sunulan af teklifine HDP'den destek geldi.

MHP'nin Af Teklifine HDP'den Destek Geldi! 'Kapsam Genişletilmeli'

T24 'ten Hülya Karabağlı'nın haberine göre, HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu, 211 bin olan cezaevi kapasitesinin 253 bine çıktığını bu sayının iki ay önce 246 bin olduğunu belirterek, "Kişisel olarak affın genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece yüz kızartıcı suçlar dışarıda tutularak bir genişletilmeli yapılması gerekiyor" ifadelerini Önümüzdeki 5 sene içerisinde yapılması planlanan 225 cezaevinin maddi olarak büyük bir yük getireceğini söyleyen HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu, "MHP’nin daha çok adli suçlara yönelik bir af çalışması var. Sonuçta bu bir girişim, adli anlamda insanların sıkıntısı var ancak, biz sadece affın tek bir boyutuyla ele alınmaması gerektiğini düşünüyoruz.

CEZAEVLERİNDE DURUM SIKINTILI, AF BEKLENTİSİ VAR

Çünkü cezaevlerinde durum sıkıntılı, son yıllarda gayri adil yargılamalar yoğun bir şekilde yapılı ve insanların bir adalet ve af beklentisi var. Çünkü, adalete, hukuka maalesef siyaset karışmış durumda, alınan kararların çoğu siyasi kararlar. Ergenekon’dan bugüne kadar birçok davada biz bu kararların siyasi olduklarını gördük.

TÜRKİYE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ AÇISINDAN KÖTÜ BİR YERDE

Şu anda Türkiye ifade özgürlüğü açısından da son derece kötü bir yerde. Türkiye dünyanın dibine vurmuş durumda ve verilen cezalar ifade özgürlüğünü ihlal eder şekilde en ağır bir şekilde veriliyor. İfade özgürlüğü, terör propagandası ve benzerin suçların girmesi apaçık ortada. Sadece adli suçlar değil, diğer suçlara doğru genişletilme olması lazım. Böyle bir şey olmadığı halde binlerce insanın bu durumda olduğunu çok net biliyoruz. Cezaevlerinde de çok büyük sıkıntı olduğunu biliyoruz.

CEZAEVLERİNİN KAPASİTESİ AŞILMIŞ DURUMDA

Şu anda cezaevlerinin kapasitesi 211 bin olmasına rağmen tutuklu ve mahkum toplamı 253 bin kişiye ulaştı. İki ay önce 246 bin kişiydi.Önümüzdeki 5 yıl içinde 225 cezaevi yapılması planlanıyor. Hem maddi olarak da çok büyük getirecek Türkiye’ye. Bunlardan dolayı da ben kişisel olarak affın genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bize af konusunda çok soru geliyor. MHP’nin taşlığına nasıl yaklaşılıyor diye. İnsanların sıkıntıda olduğunu görüyorum. Bir umut gibi görüyorlar. İnanılmaz bir ağır kararlar verilmiş durumda. Genişletilen bir af teklifinin uygun olduğunu düşünüyorum. " dedi.