MHP'li Enginyurt : Fındık Fiyatları 15 TL Olarak Belirlenmeli

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında dün TBMM Genel Kurulu'nda fındık üreticilerin sorunları için red oyu veren AK Parti'yi eleştirdi.

MHP'li Enginyurt : Fındık Fiyatları 15 TL Olarak Belirlenmeli

Enginyurt, "Meclis Genel Kurulu'na fındık üreticisi ve sorunların araştırılmasıyla ilgili araştırma önergesi verdik. Bu önerge AKP oylarıyla reddedildi. İlk bakışta bundan daha doğal bir şey olamaz lakin dün Meclis'te yaşananlar beni ziyadesiyle üzdü. Meclis'te fındığın araştırılmasını istedik, bir İtalyan firması sektöre hakim oluyor, bu araştırılsın istedik. Türkiye'nin ithal etmediği üründen biri olan fındık geçen sene 3 dolardan satılıyorken bu sene 2 dolar, biraz üstü. Meclis'ten bir umut ışığı doğsun diye bekledik. AK Parti milletvekilleri bunu reddettiler, normaldir, ilk değil, son olmayacak ama bir görüntü var ki çok üzüldüm. Sanki Menbiç'e girilmiş gibi alkışladılar, buna çok üzüldük. Bu neyin sevinciydi, neyin coşkusuydu? Buna çok üzüldüğümü belirtmek isterim." şeklinde konuştu.

Enginyurt, 31 Mart'taki yerel seçimlere az kaldığını, halkın huzuruna gideceklerini, köylünün perişan, işsizliğin diz boyu olduğunu söyledi. Enginyurt ayrıca fındık diyatlarının 15 TL olarak belirlenmesi gerektiğini söyleyerek, "Aksi takdirde 31 Mart'a AK Parti'ye fındık operası oynatırsa hiç şaşmam. Cumhurbaşkanının 24 Haziran seçimlerinde en büyük destekçisi olduk. Seçilmesi için elimizden geleni yaptık. MHP olarak oyumuzu Cumhurbaşkanımıza verdik ama 8 milyon üreticinin en temel geçimi olan fındık taban fiyatının açıklanmasının AK Parti'ye sorulması ittifakı zedeleyici değildir. Hükümete sormayacağız da köyün imamına mı soracağız?" dedi.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA